USDTRY’de Hızlı Geri Çekilme – 30 Mayıs 2017

Lira Bugün Güçleniyor

Sabah saatlerindeki ralli ile 3.5880 seviyelerine kadar tırmanan USDTRY sonrasında satıcıların devreye girmesiyle büyük bir düşüş yaşayarak 3.5570 seviyelerine kadar geriledi. Lira sadece dolara karşı değil euro ve Altın’a karşı da değer kazanıyor son saatlerde.

Güney Afrika Randı ve Meksika Pezosu gibi Lira’ya benzer diğer para birimlerine baktığımızda dolara karşı değer kaybettiklerini görüyoruz. Yani hareket spesifik Lira hareketi gibi görünüyor.

Liranın güçlenmesi arkasında ise net bir neden göremiyoruz fakat TCMB’den sabah saatlerinde bankacılık sektörü ile ilgili gelen pozitif açıklamaların destek olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca haftaya 30 puan boşlukla başlayan dolar endeksinin aynı anda gerileyerek boşluğu kapattığını belirtelim.

USDTRY için 3.55 kritik destek bölgesi ve eğer düşüş momentumu güçlenir ve bu bölge tam anlamıyla kırılırsa 3.5350 ve 3.52 seviyeleri sonraki duraklar olabilir. Öte yandan doların yeniden güç bularak yukarıda 3.5650 bölgesini aşmasıyla birlikte 3.58 ve 3.60 yeniden resme girecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.