USDTRY’de Çok Kritik Direnç – 22 Mart 2017

Dolarda 3.64 Direncine Dikkat!

Dün üç hafta sonra ilk kez 3.59 altına gerileyen dolar o bölgeden alıcıların devreye girmesiyle yükselerek günü 3.63 seviyelerinde kapatmıştı. Bugün için de ise 3.64 üzerini test edip kalıcı olamayınca 3.6150 seviyelerine geriledi ve bu raporu kaleme alırken 3.62 seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyor.

Bir yandan geçtiğimiz haftaki FOMC kararlarının dolar üzerinde baskı oluşturması diğer yandan TCMB’den gelen faiz artışının lirayı desteklemesiyle USDTRY’nin ateşi şimdilik düşmüş gibi duruyor.

Bu hafta içinde Başkan Yellen dahil FOMC üyelerinden gelecek olan açıklamaların dolar pozitif olmaması durumunda bu baskı devam edebilir ve 3.55 sonra da 3.50 seviyelerine doğru bir düşüş başlayabilir. Fakat bunun için FOMC üyelerinin yorumlarıyla bu senenin geri kalanında üç faiz artışı daha gelebilir algısı yaratmaması gerekiyor.

Yükselişlerde 3.64 çok kritik teknik bir bölge ve dolar bu bölgenin altında kaldığı sürece 3.55 ve 3.50 baskısı devam edecek gibi görünüyor. 3.64 direnç bölgesinin tam anlamıyla aşılması durumunda ise önce 3.67 sonra da 3.70 seviyelerine doğru bir yükseliş tekrar konuşulmaya başlanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.