FOMC Tutanakları Doları Nasıl Etkiler? – 24 Mayıs 2017

Dolar 3.55 Seviyesinde Destek Buldu

USDTRY önceki dün 3.55 seviyelerinden başlayan yükseliş hareketine devam ediyor. Yavaş ama istikrarlı bir yükseliş hareketi bu ve diğer gelişmekte olan ülke para birimleriyle bir ayrışma söz konusu. USDZAR ve USDMXN iki gündür yatay bir seyir izlerken (hatta USDZAR paritesinde aşağı yönlü bir hareket görüyoruz) USDTRY’de kademeli bir tırmanışa tanıklık ediyoruz.

Bu akşam FOMC tutanakları ile cuma günü yayınlanacak olan ABD birinci çeyrek büyüme ikinci tahmini bu hafta USD tarafında en öne çıkan gelişmeler. FOMC tutanaklarında Haziran ayı faiz artışına yönelik bazı sinyaller olabileceği beklentileri var.

Piyasalar bu sene sonuna kadar Fed’den iki faiz artışını büyük oranda fiyatlamış durumda. Bu nedenle de tutanaklar eğer bu senenin sonuna kadar ikiden fazla faiz artışının tartışıldığını ve / veya bilançonun küçültülmesi ile ilgili ciddi tartışmaların yapıldığını göstermezse anlık etki dışında piyasalarda kalıcı bir etki yaratmayabilir.

Cuma günü ise yaklaşık bir ay önce yayınlanan ABD birinci çeyrek büyüme ilk tahmininin %0.7’den %0.9’a revize edilmesi bekleniyor. Piyasalar artık birinci çeyrekte zayıf büyüme performansını kabullenmiş gibi. Eğer yukarı yönlü kayda değer bir revize gelmezse yine dolar ve piyasa üzerinde kalıcı bir etki bırakmayabilir.

Bu arada Atlanta Fed tahminine göre ikinci çeyrekte ABD ekonomisi %4.1, New York Fed tahminine göre ise %2.3 büyüme kaydediyor. Yani ilk çeyreğe göre büyümenin ikinci çeyrekte hızlanması bekleniyor.

USDTRY için 3.58 – 3.5770 bölgesi bugün için direnç olarak çalışabilir. Aşılması durumunda kademeli olarak 3.59 ve 3.60 seviyeleri test edilebilir. Aşağıda ise 3.5650 bölgesi ilk önemli destek, altında ise son günlerde sıkça dikkat çektiğimiz 3.55 bölgesi var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.