USDJPY’de Yükseliş Bitti mi? – 29 Kasım 2016

USDJPY İçin Aşağıda Hangi Seviyelere Dikkat Etmeli?

Asya seansında Japonya’dan veriler ön plana çıkıyor. Hane halkı harcamaları %-0.4 ile beklentilerin yarısı kadar gerilerken, perakende satışlar da %-0.1 ile beklentiden çok daha iyi gerçekleşti. Diğer yandan işsizlik oranı %3.0 ile beklentide, iş – başvuran oranı 1.40 ile beklentiden daha iyi ve 25 yılın en yüksek seviyesinde.

Toplam bir değerlendirme yaptığımızda veriler pozitif ama tabi ki BoJ’un para politikası duruşu ve yen üzerindeki etkisi çok sınırlı. BoJ’un para politikası daha çok enflasyon verileri çerçevesinde belirleniyor. Son olarak geçtiğimiz cuma günü açıklanan raporda ulusal çekirdek enflasyonun %-0.4 geldiğini hatırlatalım.

USDJPY neredeyse üç hafta süren yükseliş trendinin ardından bu haftaya gevşeyerek başladı. Cuma günü sekiz ay sonra ilk kez 113.80 üzerine kadar tırmanan USDJPY dün 111.30 bölgesine kadar geriledikten sonra şu anda 112.00 seviyesinin hemen üzerinde. Bir kaç haftada yakalanan %10’a yakın bir yükselişin ardından bu tür gevşemeler olağan dışı değil. Aşağıda kalın destek olarak gördüğümüz 111.30 – 110.50 bölgesi kırılmadığı sürece 115.00 bölgesine doğru bir yükseliş beklentimizi koruyoruz.

Asya borsalarında karışık bir görünüm ile karşı karşıyayız. Japonya Nikkei endeksi %0.27, Avustralya ASX endeksi %0.13, Hong Kong HSI endeksi %0.24 kayıp yaşarken Çin endeksleri ortalamada %0.15 artıda, Güney Kore KOSPI ise yatay.

Gün içerisinde piyasaların dikkati öğleden sonra ABD’den gelecek olan üçüncü çeyrek ikinci büyüme tahmininde olacak. İlk tahminin %2.9’dan %3.0’e revize edilmesi bekleniyor. Bu verinin yanında Avrupa’dan enflasyon, FOMC üyeleri Dudley ve Powell’dan gelen açıklamalar ile ABD tüketici güven endeksi piyasalara hareket getirebilecek diğer önemli gelişmeler olarak ön plana çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.