USDJPY’de Bu Seviyeye Dikkat! – 02 Mart 2017

USDJPY Tamam mı Devam mı?

Fed üyelerinden gelen açıklamaların ardından Mart ayı faiz artışı ihtimalinin piyasalar tarafından daha ciddiye alınmasıyla birlikte tüm USD/xxx paritelerindeki harekete paralel olarak USDJPY’de son iki gündür yukarı yönlü bir harekete tanıklık ediyoruz.

Pazartesi günü 111.60 desteğini test eden USDJPY üç günde %3’e yakın yükseldi ve daha yukarılar için de iştahlı görünüyor. Geçtiğimiz hafta %30 – %20 ihtimal verilen Mart ayı faiz artışına CME federal fonlama vadeli piyasasındaki fiyatlamaya baktığımızda şimdi %60 üzerinde bir ihtimal veriliyor. Yani doların yükselişi arkasındaki en büyük neden Mart ayının artık piyasalar tarafından çok daha ciddiye alınması.

USDJPY daha yukarılar için iştahlı dedik fakat şu an aşması gereken önemli bir engel var; 50 günlük hareketli ortalama. En son 27 Ocak’ta 50 günlük hareketli ortalama seviyesini geçen USDJPY bugün bu önemli teknik seviyeden geri döndü. Geçtiğimiz ay içerisindeki ralli de yine 50 günlük hareketli ortalama seviyesinde son bulmuştu.

Şu anda 114.35 seviyelerine denk gelen 50 günlük hareketli ortalama direncinin aşılması yukarı iştahın kuvveti açısından önemli bir gösterge olur ve ilk aşamada 115.50 seviyelerine kadar USDJPY’nin önü temizlenir. 115.50 bölgesinin aşılması ve dolar pozitif açıklama ile verilerin devam etmesi durumunda ise dikkatler bir sonraki durak olarak önce 116.60 sonra da 118.00 seviyelerine çevrilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.