USDJPY’de Bir Sonraki Hareket Hangi Yöne? – 16 Mart 2017

Japonya Merkez Bankası BoJ Para Politikasında Değişiklik Yapmadı

Japonya Merkez Bankası BoJ sabah saatlerinde para politikası kararlarını açıkladı. Beklendiği gibi para politikasında herhangi bir değişiklik yapmayan BoJ mevduat faizini %-0.10’da sabit bıraktı. BoJ getiri eğrisi kontrolü politikası çerçevesinde %0.0 olan 10 yıllık tahvil faizi hedefine devam ediyor ve yıllık 80 trilyon yen tahvil alımı hedefi doğrultusunda varlık alım hızının bu seviyelerde sürdürüleceği sözünü veriyor.

Ekonomik değerlendirmede önemli bir değişiklik yok. Trend olarak ılımlı büyümenin süreceği bekleniyor BoJ tarafından. Diğer yandan konut yatırımları konusundaki değerlendirmesinde hafif kötümser.

BoJ’dan hiç bir sürpriz veya yeni bilgi yok. Bu nedenle de para politikası kararları yen üzerinde neredeyse hiç bir etki yaratmadı. Dünkü FOMC kararları sonrası düşüşe geçen USDJPY, Avrupa seansı başında 113.00 seviyesi altına geriledi fakat an itibariyle bir miktar toparlanarak 113.40 seviyelerine geri tırmanmış durumda.

Son bir kaç haftadır 400 pipslik 115.50 – 111.50 bandında hareket eden USDJPY, FOMC kararları öncesinde bu bandı yukarı yönlü kırmayı deniyordu fakat Fed’den gelen ‘dovish hike’ sonrası yeniden bu bandın ortasına çekilmiş durumda.

Bundan sonraki büyük hareket bu bandın hangi yöne doğru kırılacağına bağlı. 115.50 bölgesinin tam anlamıyla kırılması 118.50’lere 111.50 bölgesinin kırılması ise önce 111.00 sonra da 107.50 bölgesine doğru bir geri çekilmeyi peşinden getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.