USDJPY Tamam mı Devam mı? – 22 Aralık 2016

USDJPY Geriler mi?

ABD başkanlık seçimleri sonrası forex piyasalarında en büyük hareketlerden birisi USDJPY’de gerçekleşti. ABD’nin bir sonraki başkanının Donald Trump olacağının anlaşılmasıyla seçim gecesi keskin bir düşüşle 101.00 seviyelerine gerileyen USDJPY hemen sonrasında arkasına bile bakmadan yükselmeye başladı ve bir kaç haftada %20’ye yakın bir ralliye imza attı.

Trump’ın söz verdiği genişlemeci mali politikasının büyüme ve dolayısıyla enflasyonu hızlandıracağına dair beklentilerin ABD’de faizlerin önceden tahmin edilenden daha hızlı artacağına dair bir hava oluşturması bu rallinin en önemli temel dayanaklarından biriydi.

İki ülke tahvil faizleri arasındaki makasın artması yatırımcıları dolara yönlendirirken geçtiğimiz 13-14 Aralık’taki toplantıda Fed’in 2017 için faiz artışı beklentisini ikiden üçe çıkarması faizlerin daha hızlı artacağı algısına destek oldu.

Bu hızlı ralli ile 118.50 seviyelerine kadar yükselen USDJPY’de son günlerde yukarı yönlü iştahta biraz azalma var. Hem kısa sürede yaşanan %20 rallinin ardından gelen kar alımları hem de 118.50 gibi çok önemli bir engel öncesi bir süre mola verme isteği USDJPY’nin hızını kesmiş gibi.

Yukarıdaki günlük grafikte görüldüğü gibi son bir kaç günde RSI göstergesi ile fiyat arasında bir ayrışma yaşanmakta. Fiyat bir önceki zirvenin (115.00 bölgesi) üzerine çıkarken göstergedeki yükseliş bir önceki zirvenin altında kalmış durumda.

Bu ayrışma USDJPY’de bir miktar daha gevşeme yaşanabileceğini ima ediyor. Gerçekleşmesi durumunda sırasıyla 115.00 ve 113.00 seviyelerine gerileme yaşanabilir. Bu ayrışmanın 118.50 gibi önemli bir dirençte ve aşırı alım bölgesinde yaşanıyor olması ise gerçekleşme ihtimalini artırıyor diyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.