USDJPY Son Bir Ay Zirvesinde

Haftanın ilk gününde Asya piyasalarındaki genel görünüm pozitif. Çin endeksleri %0.10 – %0.60 arası alıcılıyken Japonya Nikkei endeksi %1.40, Hong Kong HK endeksi %0.50 artıda. Avustralya ASX ve Güney Kore KOSPI endeksleri ise yatay bir gün geçirmişler.

Japonya ve Avustralya’dan gelen veriler ile St. Louis Fed başkanı Bullard’ın Güney Kore’de yaptığı konuşma haftanın ilk Asya seansında dikkat çeken gelişmeler. Japonya perakende satışlar %-0.8 ile beklentiden daha yavaş gerilerken Avustralya’da birinci çeyrek şirket karlarında %0.5 artış beklenirken %4.7 düşüş yaşanmış.

Güney Kore Merkez Bankası’nın düzenlediği bir etkinliğe katılan James Bullard birinci çeyrek büyüme rakamının yukarıya revize edilmesini olumlu karşıladı ve ikinci çeyrekte beklenen toparlanmanın da gerçekleştiğini belirtti. Bullard ayrıca faiz kararı ile ilgili görüşünü Haziran toplantısına kadar saklamayı tercih ettiğini belirtti.

Gecenin en önemli hareketi USDJPY ve ALTINda. 111.00 – 110.70 direnç bölgesini aşan USDJPY 111.30 üzerine kadar tırmanarak son bir ayın zirvesini tazelerken ALTIN 17 Şubat’tan sonra ilk kez 1200.00 altına geriledi. USDJPY’de 105.00 – 106.00 bölgesinde oluşan tabanı paylaştığımız günün grafiğinde oldukça isabetli bir şekilde tahmin etmiştik. Sırasıyla önemli dirençleri aşan USDJPY’de yükseliş sırasıyla 111.90 ve 112.30 seviyelerine kadar devam edebilir.

ALTIN için ise 1200 – 1190 bölgesi çok kritik bir destek. Hem 100 haftalık hareketli ortalama bu bölgeden geçmekte hem de daha önceleri destek/direnç olarak çalışmış bölge. Ayrıca günlük grafikte RSI göstergesi aşırı satım bölgesine yaklaşıyor. Yani doların güçlenmesiyle üzerindeki baskı artan ALTIN teknik olarak bir toparlanma deneyebilir. Ama Haziran faiz artışı ihtimali ile doların güçlenmesi nedeniyle toparlanmaların kalıcı olma ihtimalini pek yüksek görmüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.