USDJPY Kritik Direnci Geçti – 09 Mayıs 2017

USDJPY'de Yükseliş Sürecek mi?

Asya seansında ekonomik takvimde Avustralya ve Japonya’dan yayınlanan veriler ile Japonya Merkez Bankası BoJ Başkanı Kuroda’nın yaptığı konuşma dikkat çekiyor. Avustralya perakende satışlar Mart ayında %-0.1, ortalama nakit kazançlar ise %-0.4 ile beklenti altı kaldı.

Japonya Merkez Bankası BoJ Başkanı Kuroda ise parlamentoda yaptığı konuşmada agresif parasal gevşemenin hala gerekli olduğunu söylerken para politikasına gerekmesi durumunda yeni ayarlamalar yapılabileceğini belirtti.

Kuroda ayrıca %2.0 enflasyon hedefi ile aralarında hala biraz mesafenin olduğunu belirtirken şu anki parasal gevşeme politikası ile enflasyon hedefine ulaşma konusunda emin olduğu belirtti.

Kuroda enflasyon hedefi ile aramızda hala biraz mesafe var diyor fakat aslında o mesafe pek de ‘biraz’ değil. Yaklaşık dört yıldır devam eden devasa parasal gevşeme politikalarına rağmen Japonya’da enflasyon hala %0.5 bile değil.

Japonya ve BoJ demişken yene değinmeden geçmeyelim. USDJPY dün yaşanan yükselişle şu raporumuzda belirttiğimiz çok kritik bir direnç bölgesini aştı. Teknik olarak 115.00 seviyelerine kadar önemli bir seviye görünmüyor. 113.00 bölgesi ise artık çok kritik bir destek bölgesi ve düşüşlerde satıcılara karşı koyacak.

Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Japonya Nikkei endeksi %0.20, Avustralya ASX endeksi %0.53 kayıp yaşarken Çin endeksleri yatay, Hong Kong HSI endeksi ise %0.70 primli. Güney Kore borsaları resmi tatil nedeniyle kapalıydı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.