TCMB Öncesi Dolarda Geri Çekilme Kalıcı Olur Mu? – 19 Ekim 2016

Dolarda Son Durum

Dolar/TL dün ABD’den açıklanan enflasyon verileri sonrası rekor tazelemesinin ardından yönünü aşağı çevirmiş ve günü 3.10 bölgesi altında kapatmayı başarmıştı. Bugün ise Türk Lirası diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre pozitif ayrışıyor diyebiliriz. Ancak kalıcı bir düşüş için daha almamız gereken çok yol var…

Bugün Dolar endeksi üzerinde oluşan baskı ile birlikte 3.07 bölgesinin altını test eden kurda geri çekilmenin sürmesi halinde 3.06 ve 3.05 bölgeleri destek olarak çalışabilir. Yükselişlerin yeniden devam etmesiyle ise 3.0970 ve 3.1060 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Yarın TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında indirimlere devam etmesi bekleniyor ancak son dönemde hem içeride hem dışarıda durumlar oldukça karışık. Yani TCMB’nin temkinli olup sürpriz bir şekilde faizleri sabit bırakması halinde kurda düşüşler hız kazanabilir. Aksi takdirde beklentilere paralel olarak gelecek olan faiz indirimlerinin kurda sert bir yükselişe sebebiyet vermesini beklemiyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.