TCMB Faiz Artırdı! İşte Dolarda Son Durum – 24 Kasım 2016

TCMB Faiz Oranı Kararı Sonrası Dolar Ne Olur?

GÜNCELLEME 16.05

Analizimizi yazdıktan sonra Dolar/TL’de beklediğimiz gibi düşüşler kalıcı olmadı ve hızlı bir yükseliş gerçekleşti. 3.4430’lara kadar yükselen kurda artık 3.45’in üzerinde sırasıyla 3.46 ve 3.47 gibi tam sayı dirençleri takip edilebilir. Aşağıda ise 3.42, 3.40 ve 3.38 bölgeleri destek olarak çalışabilir.

TCMB Kasım ayı toplantısında politika faizini beklentilerin üzerinde 50 baz puan artırarak haftalık repo faizini %7.50’ten %8’e yükseltti. Faiz koridorunun üst bandı olan gecelik marjinal fonlama oranını da 25 baz puan artırarak %8.25’ten %8.50’ye çekti. Alt bant ise %7.25 seviyesinde sabit bırakıldı.

USDTRY ve EURTRY’de yaşanan sert yükselişler sonrası TCMB’nin nasıl bir adım atacağı yurtiçinde büyük merak konusuydu. Dün hatırlayacağımız üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden yüksek faize karşı olduğunu dile getirmesiyle kur 3.41 üzerine kadar yükselmişti.

Ayrıca geç likidite penceresi borç verme faiz oranı da 25 baz puan artırılarak %10’a yükseltildi. Karar metnin de döviz kurlarındaki artışa yapılan atıf olarak “Yakın dönemde küresel belirsizliklerdeki artış ve yüksek oynaklıklara bağlı olarak yaşanan döviz kuru hareketleri enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaktadır.” cümlesi karşımıza çıkıyor.

Öte yandan geçtiğimiz toplantıda sıkı duruştan temkinli duruşa geçen TCMB bu duruşunu koruyor. Merkez ayrıca yabancı para zorunlu karşılık oranlarını da 50 baz puan aşağı çekti.

Beklentiler büyük oranda faizlere dokunulmayacağı yönünde olsa da politika faizinde 25 baz puan artış da beklentiler arasındaydı. TCMB’nin beklentilerden daha büyük bir adım atmasıyla TL destek buldu ve USDTRY kararlar sonrası ilk tepki olarak 3.37 altına kadar geriledi.

Ancak daha önce de söylediğimiz gibi kurda yaşanan düşüşün kalıcı olması şimdilik zor gözüküyor. İçerideki siyasi ve jeopolitik risklerde azalma yaşanmadıkça Dolar endeksinin güçlü duruşuyla birlikte  Dolar/TL yukarıları zorlamaya devam edebilir.

Geri çekilmenin sürmesi halinde 3.35 ve 3.32 bölgelerini önemli destek olarak çalışabilir. Yükselişlerde ise 3.42’lerin geçilmesiyle 3.43 ve 3.45 bölgelerinin psikolojik direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.