S&P’den Türkiye Sürprizi!

Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notunu BB+ ile teyit ederken, görünümü negatiften durağana yükseltti. S&P not teyit kararının esnek kur rejimi ve iyi sermayelendirilmiş bankacılık sistemi ile ilgili olduğunu söyledi.

Bütçe açığının 2016-2019 yılları ortalamasının %2.4 olarak belirleyen kuruluş, 2016 yılında ise %3.4’lük bir büyüme öngördüğünü açıkladı. Durağan görünümün ise Türkiye ekonomisinin dayanıklılığını gösterdiğini ifade eden S&P’nin bir sonraki not değerlendirmesi 4 Kasım tarihinde olacak. Bundan sonraki en yakın not değerlendirmesini ile 5 Ağustos’ta Moody’s yapacak.

Kredi notu sabit tutulsa da görünümün negatiften durağana çekilmesi tabi ki TL için pozitif bir gelişme ki parantez içerisinde belirtmek gerekirse piyasaların genel beklentisi görünümün de teyit edileceği yönündeydi. S&P sonrası 2.92 altını test eden USDTRY’de çok da önemli bir hareketlilik yaşanmadı diyebiliriz. Aşağıda 2.92 ve 2.8810 desteklerini takip etmeye devam ediyoruz. Yukarıda ise 2.9450 bölgesi önemli direnç konumunda.

****

Geçmiş dönemlerde aynı kategoride neler yazdık? Sizi Forex Takvimi - 02.02.2016 başlıklı yazımıza davet edelim.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.