Forex Akşam Analizi – 01.06.2016

Ekonomik takvimin ısınmaya başlaması bugün paritelerdeki hareketliliği iyice artırmış durumda. Bugün sert düşen petrol fiyatları akşam saatlerinde dört OPEC kaynağından gelen, yarın gerçekleşecek olan toplantıda OPEC’in üretimi dondurma kararını düşünebileceği haberlerinden destek bularak verdiklerinin bir kısmını geri almış durumda. Avrupa borsalarına baktığımızda genel renk kırmızı. DAX günü %0.57, FTSE 100 endeksi ise %0.62 kayıpla kapattı. BIST 100 de günü %1’e yakın kayıpla tamamlamış durumda. Yarın ise hem OPEC, hem ECB toplantısı derken son derece önemli bir gün bizleri bekliyor olacak. Bugün gelen verilere kısaca göz atacak olursak :

Yeni Zelanda’dan süt ürünleri fiyat endeksi %3.4 ile beklentilerden iyi geldi. Gelen veri NZD için son derece pozitif oldu.

İngiltere’den imalat PMI 50.1 ile beklentilerden iyi geldi. Gelen veri GBP için pozitif olsa da Brexit risklerinin GBPUSD üzerinde oluşturduğu baskıyı hafifletmeye yetmedi.

ABD’den ISM imalat PMI 51.3 ile beklentilerden iyi geldi. Gelen veri USD için pozitif oldu.

Paritelerde Son Durum :

USDTRY‘de sakin seyir devam ediyor ancak yarın ve özellikle cuma günü tarım dışı istihdam verileri ile birlikte kurda volatilite artabilir. Bugün USD’nin bir miktar değer kaybetmesi ile 2.94 altına gerileyen kurda düşüşler devam ederse aşağıda 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 2.9260 ve ardından 2.90 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. ABD’den gelen verilerin beklentiyi karşılaması durumunda Fed’in faiz artış ihtimalleri de yükselirse kurda doların baskıyı artırması sonucu 2.9580 ve 2.97 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

NZDUSD 0.6670 desteğinden gelen alımlarla bir toparlanma çabası içerisinde ve bugün Yeni Zelanda’dan gelen iyi veri paritedeki yükselişlere destek oldu. Yukarıda 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 0.6840 seviyesinden yükselişlere bir miktar tepki gelse de bu seviyenin tamamen kırılmasıyla yukarı yönlü hareketin momentum kazandığına şahit olabiliriz. Aşağıda ise 0.6740 ve 0.6670 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

GBPUSD‘de boğalar son dönemde yayınlanan anketlerde AB’den ayrılalım diyenlerinin oranının artmış olmasının bedelini ağır ödüyor. Bugün yayınlanan ankette de kalalım-ayrılalım oranlarının neredeyse eşit çıkması ile Brexit belirsizlikleri paritedeki satış baskısını tetikledi. Aşağıda 1.4340 ve 1.4240 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Toparlanmalarda ise 1.4470 ve 1.4580 seviyeleri önemli direnç konumunda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.