Dolar/TL 4 Olacak Mı? – 11 Ocak 2017

Dolar Yükselmeye Devam Eder Mi?

Son günlerin gündemi olan anayasa değişikliği görüşmeleri yurt içinde siyasi tansiyonu yükseltirken yaşanan üzücü terör saldırıları ve Suriye’deki operasyonlar da jeopolitik risklerin artmasına sebep oluyor. Bir diğer yandan OHAL sürecinin devam etmesi ve TCMB’nin bağımsızlık tartışmalarının hala süregelmesi Türk Lirası’na son derece negatif yansıyor.

Fed’in faiz artışlarına devam edeceği beklentileri de global bazda Dolara değer kazandırınca Dolar/TL’de yükseliş %30’u geçti ve 3.95 kapılarına dayandı. Şimdi herkesin kafasında o malum soru var : “Dolar 4 olur mu?”. Önümüzdeki günlerde siyasi belirsizlikler varlığını korur ve TCMB sert faiz artırımlarına gitmezse Dolar endeksinde yükselişlerin devam etmesiyle birlikte çok da uzak diyemeyeceğimiz bir gelecekte Dolar/TL 4.00 üzerine yükselebilir.

TCMB’den piyasaları tatmin edecek adımlar gelmesi ve siyasi-jeopolitik risklerde azalma yaşanması halinde ise kurda aşağı yönlü rahatlamalar görebiliriz. Yaşanacak olan düşüşlerde 3.85 altında 3.80 ve 3.75 gibi destekler takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.