Dolarda Yükseliş Devam Edecek Mi? – 7 Kasım 2016

ABD Başkanlık Seçimleri Doları Nasıl Etkileyecek?

FBI’ın ABD Başkan adayı Clinton’ı yeniden açtığı e-mail soruşturması hakkında aklaması yeni haftaya Doların güçlü bir başlangıç yapmasına sebep oldu. Aynı zamanda piyasalardaki risk iştahının da artmasıyla gelişmekte olan ülke para birimleri de MXN başta olmak üzere haftaya moralli bir başlangıç yaptı.

Ancak Dolar/TL’de bu etki çok da uzun soluklu olmadı ve kur yeniden yönünü yukarı çevirmiş durumda. Bugün hem yurt içinden hem de ABD’den önemli bir veri akışı yok ancak yükselişin sürmesi halinde tüm zamanların rekoru olan 3.1730 bölgesinin aşılması 3.18 ve 3.20 bölgeleri psikolojik dirençlerini gündeme getirebilir.

Son dönemde seçim belirsizlikleri ve yurt içindeki siyasi-jeopolitik gelişmeler Fed’in faiz artırım sürecini gölgede bırakmış durumda ve yalnızca USDTRY’de değil diğer paritelerde de hatırlayacağımız gibi Kasım ayı FOMC kararlarının etkisi son derece sınırlı olmuştu. Kurda yaşanacak olan geri çekilmelerde 3.1450 ve 3.12 bölgeleri önemli destek olarak çalışabilir.

Anketlerdeki son durum hala Clinton ve Trump’ın oylarının birbirine çok yakın olduğunu gösteriyor ve büyük beklenti Clinton’ın seçimi kazanması yönünde olsa da Trump’ın hala kazanma ihtimali yabana atılacak kadar düşük değil. Yani Çarşamba gününden sonra hem yurt içi hem yurt dışı piyasalar için yepyeni bir gün bizleri bekliyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.