Dolarda Yeni Rekor Mu Geliyor? – 27 Ekim 2016

Dolar Rekor Seviyelere Yakın!

TCMB enflasyon raporunu açıkladı. Bu yıl sonu için enflasyon tahminini %7.5’te sabit bırakan TCMB 2017 için enflasyon tahminini %6’dan %6.5’e yukarı yönlü revize etti. Başkan Murat Çetinkaya yaptığı açıklamalarda ise enflasyonun %5 olan hedefe kademeli olarak yaklaşacağını belirtti.

Sadeleşmenin büyük ölçüde tamamlandığını dile getiren Murat Çetinkaya 2017 yılı için yapılan yukarı yönlü revizenin sebebinin ise ithalat fiyatlarından kaynaklanan yukarı yönlü etkiler olduğuna vurgu yaptı. Yurt içindeki faktörler bir yana Fed’in faiz artırım ihtimallerinin güçlenmesi TL gibi gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde büyük baskı oluşturmuş durumda.

Geçtiğimiz hafta TCMB kararları sonrası 3.05 bölgesine kadar gerileyen Dolar/Türk Lirası’nda gelen güçlü alımlarla birlikte beklediğimiz gibi yönün yeniden yukarı döndüğüne şahit olduk. Raporu yazdığımız dakikalarda 3.1050 direncini zorlayan kurda yükselişin sürmesi halinde tarihi yüksek seviyeler olan 3.1130’lar direnç olarak çalışabilir. Geri çekilmelerde ise 3.08 ve 3.06 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Bugün piyasaların bütün dikkati hafta başından beri dikkat çektiğimiz üzere 15.30’da ABD’den açıklanacak olan dayanıklı mal siparişleri verisinde olacak. Beklenti üzeri gelecek olan veri ile kuırda yeni rekorlara hazırlıklı olmakta fayda var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.