Dolarda Son Durum Ne? – 18.07.2016

Sabah saatlerinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten gelen rahatlatıcı yorumlar sonrası 2.93 altını gören USDTRY kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen açıklamalarla tekrar 2.97 üzerine kadar yükseldi.

Moody’s ‘Türkiye’nin dış kırılganlıkları, siyasi dinamiklere bağlı belirsizlikleri, içerideki ve dışarıdaki jeopolitik türbülans kredi notu açısından zorluk oluşturuyor’ ifadelerini kullanırken yer verildi.

Diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu S&P ise 15 Temmuz gecesi yaşanan gelişmelerin Türkiye’nin iç siyasi durumu, yurt dışı yatırımcıların buna verecekleri yanıt, kredi notları, Türk bankacılık sektörü, yapılandırılmış finansman işlemleri üzerinde potansiyel makro ekonomik etki yönünden önümüzdeki günlerde değerlendireceklerini bildirdi.

En yakın kredi notu değerlendirmesi 5 Ağustos’ta Moody’s’den. Moody’s kredi notumuzu Baa3 seviyesinde tutuyor ve not görünümümüz negatif. Muhtemelen önümüzdeki haftalarda yabancı yatırımcının Türkiye’deki siyasi riskleri nasıl algıladığını ve darbe girişiminin makro ekonomik temellerde önemli bir etkiye neden olup olmayacağını ölçmeye çalışacak.

USDTRY şu anda 2.9730 direncini test ediyor. Bu seviye sonrasında en yakın direnç 3.00 – 2.99 bölgesi. Sabah saatlerindeki iyimserlik Moody’s ve S&P’den gelen açıklamalar sonrası yerini not indirimi endişelerine bırakmış gibi görünüyor. 2.9730 direncinin aşılması sonrası 3.00 – 2.99 seviyeleri test edilebilir. Diğer yandan 2.9730 direncinden satıcıların devreye girmesi önümüzdeki saatlerde 2.97 – 2.93 bölgesinde bir bant hareketine neden olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.