Dolarda Gevşeme Kalıcı Olur Mu? – 15 Kasım 2016

Dolar Ne Kadar?

TÜİK’in yayınladığı verilere göre işsizlik oranı Ağustos’ta %11.3 ile son 19 ayın zirvesine yükseldi. İşsiz sayısı 435 bin kişilik artış göstererek 3 milyon 493 bine ulaştı. İşgücüne katılma oranı ise %0.5 artışla %52.6 olarak gerçekleşti.

Dün yeniden 3.30 bölgesini test eden Dolar/TL bugün Dolar endeksinde yaşanan geri çekilme ile bir miktar rahatlayarak güne başladı ve 3.26 bölgesine kadar bir gevşeme yaşandığını gördük. Ancak aşağıda 3.26 ve 3.24 bölgelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Trump sonrası Dolar’ın değer kazanması ve gelişen ülke piyasalarına negatif etkisi, Fed’in Aralık’ta faiz artırım ihtimallerinin güçlenmesi ile yurt içinde siyasi ve jeopolitik risklerin artması kurdaki yükselişin en büyük sebepleri arasında.

Yükselişlerin yeniden momentum kazanması halinde 3.29 ile 3.30 bölgeleri en yakın dirençlerimiz ve bölgelerin kırılmasıyla kademeli olarak 3.35’ler gündeme gelebilir. Bugün 16.30’da ABD’den açıklanacak olan perakende satışlar verilerinde iyileşme yaşanması kurda yeniden yükselişleri hızlandırabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.