Dolar Yeniden 3.30’a Gider Mi? – 11 Kasım 2016

Dolar Ne Olur?

ABD’nin 45. Başkanının Donald Trump olacağının yavaş yavaş anlaşılması ile başta Meksika Pezosu olmak üzere Güney Afrika Randı, Brezilya Reali ve tabi ki analizin konusu olan Türk Lirası Dolar karşısında çok sert değer kaybetti ve USDTRY çiftinin 3.30 ile tüm zamanların rekorunu kırdığına şahit olduk.

Aynı zamanda Yen, Altın ve İsviçre Frangı gibi güvenli limanlar piyasalardaki belirsizlik ortamında talep görse de Trump’ın yaptığı olumlu konuşma sonrası piyasaların risk-off modundan çıkması ile Altına sert satışların geldiğini ve USDJPY’de de Yen satışları ile 101.20’lerden 106.00 bölgesi üzerine kadar gerçekleşen bir yükseliş gözlemledik.

Ancak USDTRY için senaryo pek de değişmiş değil açıkçası ve her ne kadar piyasanın ilk tepkisi olarak 3.30’lar test edilse de ardından gelen geri çekilme kalıcı olmadı. Trump etkisi bir yana yurt içindeki siyasi belirsizlikler ve jeopolitik risklerde yaşanan artış Lira üzerindeki kara bulutların dağılmasını engellemeye devam ediyor.

Bir diğer yandan seçimlerin geride kalmasıyla Fed’in Aralıkta faizleri artıracağı beklentileri hala %70’in üzerinde ve kaldı ki Dolar endeksinin seçim sonrası 95.80 bölgesine kadar geriledikten sonra yeniden 99.00 direncini denemesinden de Aralık ayının hala çok güçlü bir ihtimal olduğunu söylemek mümkün.

Kurda yükselişin sürmesi halinde 3.29 ve 3.30 dışında şimdilik dikkat çekeceğimiz bir direnç kalmadı ve yurt içinde TL için olumsuz gelişmelerin sürmesi halinde yeni rekorlar görmek pek de şaşırtıcı olmayacaktır. Gevşemelerde ise sırasıyla 3.24 3.22 ve 3.19 bölgelerinin destek olarak çalışması beklenebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.