Dış Ticaret Rakamları Sonrası Dolar Ne Olur? – 31 Ekim 2016

Dolar Yeni Zirve Yapacak Mı?

Haftanın ilk işlem gününde yurt içinde gözler dış ticaret rakamlarına çevrilmişti ve Eylül ayında dış ticaret açığı %14.1 artışla 4 milyar 362 milyon dolara yükseldi. İhracat kalemi %5.6 azalarak 10 milyar 935 milyon dolar olarak, ithalat da %0.7 azalış göstererek 15 milyar 296 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İhracatın ithalatın karşılama oranı ise geçtiğimiz yılın Eylül ayına göre %75.2’den %71.5’e geriledi. Dış ticaret açığındaki artış TL için negatif olsa da beklediğimiz gibi kurda önemli bir etkiye sebebiyet vermedi açıkçası. Bu hafta kuru asıl etkileyecek olan iki gelişme var : FOMC kararları ve tarım dışı istihdam verileri…

Dolar endeksi ise Cuma günü kapanışa yakın sert düşüşün ardından bir miktar toparlanıyor diyebiliriz. Bir diğer yandan Güney Afrika Maliye Bakanı’nın yolsuzluğa karıştığı iddaasıyla yapılan suçlamaların düşürülmesi USDZAR’da sert bir geri çekilmeyi beraberinde getirdi ancak bu gelişmenin TRY gibi diğer gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki etkisi sınırlı oldu.

Dolar/TL 3.10 üzerinde tutunmaya devam ediyor ve buralardan gelecek olan gevşemelerde aşağıda 3.08 ve 3.06 bölgeleri önemli destek olarak bizleri bekliyor olacak. Yani düşüşlere buralardan gelebilecek olan tepkilere dikkat diyelim… Yükselişin sürmesi halinde ise 3.1150 ve 3.1260’ların direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.