Japonya’da Deflasyon Beşinci Ayına Girdi – 26.08.2016

Japonya'da Temmuz Ayında Enflasyon %0.5 Geriledi

Japonya Merkez Bankası BoJ’un üç yıldır yükseltebilmek için elinden geleni ardına koymadığı enflasyon Temmuz ayında beşinci ay üst üste geriledi. Deflasyonla mücadele ve büyümeyi desteklemek için son üç yıldır her yıl onlarca trilyon yen varlık alımı yapan ve faizleri negatife çeken BoJ hayal kırıklığı yaşamaya devam ediyor.

Bu gece açıklanan rapora göre Temmuz ayında ulusal çekirdek TÜFE %-0.5 ile Tokyo çekirdek TÜFE de %-0.4 ile beklenti altı kaldı. Haziran ayında %-0.5 olan ulusal çekirdek TÜFE’nin Temmuz ayında %-0.4’e yükselmesi beklenirken %-0.5’de sabit kaldı. Tokyo çekirdek TÜFE’nin de %-0.4’den %-0.3’e yükselmesi beklenirken %-0.4 seviyesinde sabit kaldı.

Veriler zayıf ve helikopter para spekülasyonlarını gündemde tutmaya devam edecek. Geçtiğimiz ay sonundaki toplantısında varlık alım programını ve faizleri değiştirmeyerek hayal kırıklığı yaratan BoJ’un bir sonraki para politikası toplantısı 19-20 Eylül’de.

USDJPY görünümünde son günlerde önemli bir değişiklik yok. Neredeyse iki haftadır 100.00 etrafında bir hareket görüyoruz ve büyük bir kararsızlık var. 100.00 altında Japonya’dan doğrudan müdahale gelebileceği beklentileri nedeniyle satıcılar şu an temkinli dururken teknik olarak görünümün hala zayıf olması nedeniyle alıcılar da beklemedeler. 95.00 bölgesi Japonya’nın doğrudan müdahale için harekete geçeceği seviyeler olarak gösterilirken 103.50 direnci alıcıların moral bulması için geçilmesi gereken seviye.

Asya borsalarında haftanın son günü karışık bir görünüm var. Japonya Nikkei endeksinde %1.18 kayıp yaşarken Avustralya ASX endeksinde %0.48, Güney Kore KOSPI endeksinde ise %0.27 düşüş var. Diğer yandan Çin endeksleri ortalamada yatay ve Hong Kong HSI endeksi %0.35 artıda.

Dün gelen dayanıklı ürün siparişleri ile ABD bu haftaki ilk veri testini geçti. Bugün de doları çok önemli iki test bekliyor; 15.30’de ABD ikinci çeyrek büyüme ikinci tahmini ve 17.00’de Fed Başkanı Yellen’ın Jackson Hole’da yapacağı konuşması.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.