Japonya İkinci Çeyrek Büyüme Verisi – 15.08.2016

Japonya İkinci Çeyrekte Büyümedi

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya ilk tahmine göre ikinci çeyrekte çeyreklik bazda %0.0, yıllıklandırılmış bazda ise sadece %0.2 büyüdü. Beklenti altı ve ilk çeyrekteki performansa göre çok ciddi bir gerileme var.

Detaylara baktığımızda beklenti altı rakamın en önemli sorumluları olarak zayıf özel sektör yatırım harcamaları ile net ihracat ön plana çıkıyor. Özel sektör harcamaları %0.2 beklentisine karşı %0.4 gerilerken yükselen petrol fiyatları ve değerlenen yen nedeniyle net ihracat da büyümeden 0.3 yüzde puan çalmış. Diğer yandan tüketici harcamaları ise %0.2 ile beklentide artmış.

Düşmeye devam eden enflasyon, zayıf büyüme ve değerlenen yen Japonya Merkez Bankası BoJ’u harekete geçirmeye yetecek üç önemli kritik ve bu üç kriter de şu anda yan yana gelmiş durumda. Dolayısıyla önümüzdeki toplantılarda BoJ’dan yeni gevşeme adımları gelme ihtimali bizce yüksek.

USDJPY geçtiğimiz hafta yukarı yönlü bir hareket denese de aldıklarının tamamını geri vermesi uzun sürmedi ve 100.00 psikolojik seviyesi şu an tekrar sadece 100 pips ötede. 103.50 seviyesi alıcıların tekrar cesaret bulabilmeleri için kırılması gereken ilk önemli direnç seviyesi.

Asya borsalarında haftanın ilk günü karışık bir hava var. Japonya Nikkei endeksi %0.30 kayıp yaşarken Çin endekslerinde %2.50 civarında prim var. Diğer yandan Güney Kore KOSPI endeksi yatay ve Avustralya ASX endeksi %0.16 artıda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.