Kanada Merkez Bankası Faizleri Sabit Tuttu

Kanada Merkez Bankası BOC faizleri beklenildiği gibi faizleri %0.50’de sabit tuttu. Detaylara baktığımızda enflasyon risklerinin neredeyse dengeli olduğu düşünülüyor ve üretim açığının da 2017 yılının ikinci yarısında veya 2017 yılının sonlarına doğru kapanmasının beklenildiğini görüyoruz. 2016 için büyüme beklentileri %1.4’ten %1.7’ye yukarı yönlü revize edilirken, 2017 yıl için ise %2.4 olan büyüme tahmini %2.3’e düşürüldüğünü söyleyelim.

Finansal koşullarda yaşanan iyileşmeye dikkat çekilirken, ABD ekonomisinin 2016’ya yavaş bir başlangıç yapmasına rağmen yeniden momentum kazanması bekleniyor. BOC, hali hazırda yükselmiş olan petrol fiyatlarına rağmen Kanada enerji sektöründe yatırımların Ocak ayındaki tahminlere göre daha da düşmesini bekliyor. Ekonomideki pozitif sinyallerin negatif sinyallere göre daha ağırlık kazandığı da düşünülüyor.

Baktığımızda BOC’nin güvercin bir duruş sergilememesi ve ekonomide iyileşme sinyallerinin gözlemlenmesi CAD için pozitif oldu ve kararlar sonrası USDCAD’de geri çekilme yaşanıyor. Bugün petrol fiyatları da yatay seyrediyor ve ABD’den açıklanan ham petrol stokları da petrol fiyatlarına hareketlilik getiremedi açıkçası. 1.30 bölgesi altında kalındığı sürece USDCAD’de satış baskısının devam etmesini bekliyoruz. Saat 18.15’te BOC Başkanı Poloz’un açıklamalarını takip ediyor olacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.