Forex Akşam Analizi – 02.08.2016

Hareketli bir günü daha geçiriyoruz ve yarın yurt içinde gözler açıklanacak olan enflasyon rakamlarında olacak. Bugün Avrupa Borsalarında genel renk kırmızıydı ve İngiltere FTSE endeksinde %0.70’lik DAX’ta ise %1.80’lik bir kayıptan bahsetmek mümkün. BIST 100 ise günü %1.20’ye yakın kayıpla tamamladı. Dolar endeksi bugün de büyük baskı altına girerken önemli destek olan 95.00 bölgesinin de altına geriledi. Ham petrol ise 40.90 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra aldıklarından fazlasını geri vererek yaklaşık son 4 ayın en düşük seviyelerini tazeledi. Bugün gelen verilere bakacak olursak :

– Euro Bölgesi’nden ÜFE %0.7 ile beklentiden iyi geldi ancak gelen verinin etkisi EURUSD’de son derece sınırlı oldu.

– İngiltere’den inşaat PMI 45.9 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veri ile birlikte GBPUSD’de toparlanma hız kazandı.

– ABD’den çekirdek PCE fiyat endeksi %0.1 ile beklentide, kişisel harcamalar ise %0.4 ile beklentiden iyi geldi ancak gelen verilerin paritelerde etkisi sınırlı oldu.

Paritelerde Son Durum :

EURUSD‘de dolar endeksi üzerinde oluşan baskı ile birlikte yükselişler hız kazanmış durumda ve yukarıda 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1230’ların geçilmesi ayıların canını sıkabilir. Yukarıda 1.1260 ve 1.1330 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 1.1160 ve 1.1070 seviyeleri destek olarak çalışabilir. 1.11 üzerinde kalındığı sürece toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz ancak cuma günü ABD’den beklentilerin çok üzerinde gelecek tarım dışı istihdam değişimi ve maaşlarda yaşanacak olan artış senaryoyu tersine çevirebilir.

USDJPY‘de geçtiğimiz hafta BoJ’un piyasaları hayal kırıklığına uğratması ve ABD’den gelen beklenti altı verilerin ardından düşüşler hız kazanmıştı ve baskı devam ediyor. Aşağıda 100.30 ve ardından 100.00 seviyeleri artık en yakın destek bölgeleri ve bu bölgelerden satıcılar alıcılardan tepki ile karşı karşıya gelebilirler. Yukarıda ise 102.80’lere kadar önemli bir direnç karşımıza çıkmıyor.

USDCAD bugün petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş ile birlikte 1.30 bölgesine kadar geriledi. Ardından hem bu önemli destek bölgesi olması sebebiyle alıcıların devreye girmesi  günün ilerleyen saatlerinde petrolün aldıklarından fazlasını geri vermesi ile birlikte yönünü yukarı çevirdi. Yukarıda 1.3140 ve 1.32 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise 1.30 bölgesi az önce de belirttiğimiz gibi önemli destek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.