BoC Risklere Rağmen İyimser

Kanada Merkez Bankası BoC Temmuz ayı para politikası kararlarını açıkladı. Beklendiği gibi politika faizini %0.50 seviyesinde sabit tutan banka üçüncü çeyrek enflasyon ve büyüme beklentilerini yukarı revize etti.

Artan risklere rağmen BoC ekonomik temellerin hala sağlam olduğu ve ekonomideki dengelenme sürecine karşın enflasyonun 2017’de %2.00’ye yükselme yolunda olduğu görüşünde. İlk çeyrekte %2.4 büyüyen ekonominin ikinci çeyrekte %1 daraldıktan sonra üçüncü çeyrekte %3.5 büyümesi bekleniyor.

İkinci çeyrekteki daralmaya en büyük neden olarak Alberta eyaletindeki yangının petrol üretimini sekteye uğratması gösterilirken üçüncü çeyrekte büyümenin petrol üretiminin tekrar normale dönmesi ve Mart ayında açıklanan mali önlemler tarafından destekleneceğine dikkat çekilmiş. Ayrıca çıktı açığının (potansiyel GSYİH ile reel GSYİH arasındaki fark) önceden tahmin edilenden daha erken kapanacağını dile getiriyor BoC.

Karar metninde ileriye dönük yönlendirmenin genelde yer aldığı son paragrafta faiz indiriminin masada olduğuna dair net bir ima yok. Brexit belirsizliğine rağmen enflasyon görünümü ile ilgili risklerin dengede olduğunu ve özellikle Toronto ile Vancouver bölgelerinde finansal risklerin yükseldiğine dikkat çekilmiş ve mevcut görünümün politika faizinin %0.50 seviyesinde sabit kalmasıyla uyumlu olduğu belirtilmiş.

İleriye dönük faiz indirimi veya gevşeme sinyali yok, risklere rağmen ekonomik temellerin güçlü olduğu inancı var ve enflasyon konusunda da iyimserlik görüyoruz. Bu nedenle de kararların açıklanmasıyla Kanada Doları değer kazandı ve USDCAD 1.2950 altına kadar geriledi.

1.30 – 1.2940 bölgesinde 50 ve 100 günlük hareketli ortalamalar geçiyor. Yani önemli bir destek bölgesindeyiz. Para politikası kararlarının yarattığı CAD pozitif havanın uzun süre devam etmesini beklemiyoruz. Petrol bundan sonra yeniden USDCAD’e yön veren en önemli unsur olarak ön plana çıkabilir. Son haftalarda ABD’de petrol kuyusu sayısındaki artışın devam etmesi durumunda USDCAD’i kademeli olarak önce 1.32 sonra da 1.35 seviyelerinde görebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.