ABD’den Önce İyi, Sonra Kötü Veriler

Veri açısından son derece yoğun bir günü geride bırakıyoruz. Bugün ABD’den gelen verilere baktığımızda öncelikle Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE fiyat endeksi beklentilere paralel artarak %0.2, kişisel harcamalar ise son 6 yılın en büyük sıçrayışını sergileyerek %1.0 ile beklentilerin çok üzerinde geldi. Kişisel gelirler ise %0.4 ile beklentilere paralel olarak açıklandı. Gelen verilerin Fed’i faiz artışları için çok da net şekilde cesaretlendirecek bir etkisi olmasa bile Yellen ve ekibi bu haftanın ilk sınavı başarıyla geçti diyebiliriz.

Gelen iyi verilerin ardından açıklanan Chicago PMI ise 49.3 ile beklentiden kötü gelirken, CB tüketici güveni endeksi de 92.6 ile geçtiğimiz yılın Kasım ayından bu yana en düşük seviyelerine gerileyerek hayal kırıklığı yarattı. PMI verilerinde 50.0 seviyesi altında kalınması negatif bir tabloya işaret ediyor ve tüketici güveninde yaşanan gerileme dolar açısından olumsuz olsa da dolar endeksi bugün 94.40’lara kadar geriledikten sonra verdiklerinden fazlasını geri almayı başardı.

Özellikle bugün İngiltere’de son yayınlanan referandum anketine göre AB’den ayrılalım diyenlerin oranının yükselmesi ile GBPUSD’deki sert düşüşün altını çizmekte fayda var. 1.4580 desteğinin geçilmesiyle düşüşlerin hız kazandığı paritede aşağıda en yakın destek 1.4470 bölgesi. Bu bölgenin de tamamen çözülmesi ile 1.4400’lara doğru geri çekilme devam edebilir ancak bu senaryonun hayata geçebilmesi için bu hafta ABD’den gelen verilerin hayal kırıklığı yaratmaması gerekiyor.

Kanada ekonomisinin ise Mart ayında -%0.2 ile beklentilerden daha fazla daralması CAD için son derece negatif oldu. Gelen veri sonrası USDCAD’de alıcıların devreye girmesiyle 1.31 bölgesi test edildi. Paritede 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.2920 üzerinde kalındığı sürece toparlanmalar için iyimser olmaya devam ediyoruz. Cuma günü ABD’den tarım dışı istihdam ve Kanada’dan açıklanacak olan istihdam verileri USDCAD çifti için son derece kritik rol oynayacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.