Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu – 18.03.2016

Haftanın Son Günü Neler Yaşandı?

Önemli bir haftayı geride bırakıyoruz. Hafta boyunca piyasalarda hareketliliğin ardı arkası kesilmedi. Özellikle FOMC sonrası doların çok net bir şekilde değer kaybetmesi haftanın en önce çıkan gelişmesiydi. Borsalara baktığımızda BIST 100 haftanın son işlem gününü %1.92 kazançla tamamlarken, DAX %0.59 artıda tamamladı. FTSE 100 ise günü -%0.19 kayıpla kapattı. ABD dolar endeksi üzerine baskı hala devam ediyor ve bugün 95.00 seviyesinin biraz altında.
Bugün gelen verilere bakacak olursak Kanada’dan çekirdek TÜFE %0.5 ile beklentide gelirken çekirdek perakende satışların %1.2 ile beklentilerden iyi geldiğini gördük. Gelen veriler CAD için son derece pozitif olurken USDCAD’de geri çekilme devam etti. Petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle 1.2920 seviyesini test eden paritede petrol fiyatları üzerinde baskı oluşmasının ardından gelen toparlanma sonrası 1.30 bölgesi üzerine bir yükseliş gerçekleşti.
ABD’den ise öncü Michigan tüketici hissiyatı endeksi 90.0 ile beklentilerden kötü gelse de paritelerde etkisi son derece sınırlı oldu. Gün içerisinde ise Fed üyelerinden Dudley, Rosengren ve Bullard’ın konuşmalarını takip ettik ancak para politikası ile ilgili açıklamalarda bulunmayan üyelerin konuşmaları piyasalara hareketlilik getirmedi açıkçası.
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise Türkiye ile sığınmacılar konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. 30 marttan itibaren sığınmacılar Türkiye’ye gelmeye başlayacak ve AB Türkiyeye 3 milyar euroluk yardımda bulunacak. Vize serbestisi için ise kriterlerin Nisan sonunda tamamlanacağı söyleniyor.
Haftaya ise yine önemli veriler ve önemli gelişmeler bizleri bekliyor olacak. Bu önemli gelişmelerde ise Forex Koçu olarak yine üyelerimizin yanında olmaya ve onlara tam destek vermeye devam edeceğiz. Hafta sonu da raporlarımız ile birlikte sizlerin yanında olacağız ve şimdiden herkese güzel bir hafta sonu diliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.