Türk Lirası Değer Kaybetmeye Devam Eder mi? – 10 Ocak 2017

Lira'da Değer Kayıpları Sürecek Mi?

Türk Lirası 2016’in son çeyreğinden bu yana hızlı bir şekilde dur durak bilmeden değer kaybetmeye devam ediyor. Son günlerde de anayasa değişikliği görüşmeleriyle birlikte artan siyasi belirsizlikler hem Dolar/TL hem de Euro/TL’de yeni rekorlar görmemizde büyük pay sahibi.

15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşları S&P ve Moody’s’den gelen not indirimleri, OHAL süresinin uzatılması, Suriye’de düzenlenen operasyonlar ve artan terör saldırıları Türk Lirası üzerinde oluşan kara bulutlardan sadece bazıları.

Dolar tarafında ise Fed’in faiz artırım kararı sonrası global bazda güçlü seyir devam ediyor. 2017’de faiz artırım öngörülerini ikiden üçe yükselten Fed ile Dolar endeksi son 14 yılın en yüksek seviyeleri olan 103.70’lere kadar tırmanmış durumda.

TCMB’nin piyasalara doğrudan ve dolaylı olarak yaptığı müdahalelerin de kurlardaki yükselişlerin hızını kesemediğini görüyoruz. Özellikle siyasilerden gelen faizle ilgili yorumlar TCMB’nin bağımsızlığı konusunda kafalarda soru işaretleri yaratıyor ve bu durum da Türk Lirası’na zarar veriyor.

Kısacası mevcut senaryo önümüzdeki dönemde de TL’deki değer kayıpları devam edebileceğini işaret ediyor ancak TCMB 24 Ocak’taki toplantıda sert faiz artışına giderse kurlardaki yükselişlerin bir miktar da olsa hızı kesilebilir ancak Dolar/TL’de ve Euro/TL’de düşüşlerin kalıcı olabilmesi için yurt içindeki siyasi belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin azalması gerekiyor. Aksi takdirde zaman zaman aşağı yönlü rahatlamalar gelse de önümüzdeki günler kurlarda yeni rekorlara gebe olmaya devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.