Trump Sürprizi Sonrası Dolar Ne Olur? 9 Kasım 2016

ABD'nin Yeni Başkanı Kim Olacak?

2016 ABD Başkanlık Seçimi macerasında artık sona çok yakınız. Bir çok eyalette kimin galip geldiği artık belli ve şu anki sonuçlara göre Trump 244, Clinton 215 delege kazanmış durumda. Trump’ın başkanlık için sadece 26 delegeye ihtiyacı var ve Michigan kilit eyalet olarak görünüyor.

16 delegeli Michigan’da şu anda Trump %49 – %48 ile önde ve toplam sandıkların yaklaşık %80’i açılmış durumda. Henüz netleşmemiş diğer eyaletler Wisconsin, New Hempshire ve Pennslyvania. Wisconsin’da Trump üstünlüğü var, diğer iki eyalette ise mücadele başa baş. Piyasaların ve anketlerin beklemediği sürpriz bir sonuç var. Trump tahmin edilenden çok güçlü çıktı sandıklardan ve çok büyük ihtimalle de ABD’nin 45. başkanı olacak.

Oy sayımının başlaması ve Trump’ın toss-up eyaletleri bir bir kazanması ile birlikte piyasalarda hava hızlı bir şekilde negatife döndü. Altın, yen, frank gibi güvenli limanlar değer kazanırken borsalarda, başta Meksika Pezosu olmak üzere liranın da içerisinde bulunduğu gelişmekte olan para birimlerine hızlı ve keskin satışlar yaşandı.

%10 üzerinde yükselen USDMXN 20.00 üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyelerini görürken USDTRY de bir ara 3.30 seviyesine dokundu. Altın ise 60 dolarlık bir ralli ile 1335 üzerine kadar tırmandı. Asya borsalarında da durum hiç parlak değil. Japonya Nikkei endeksi %5.00 üzerinde kayıp yaşarken Çin endeksleri kapanışa doğru gelen alışlarla birlikte toparlanmasına rağmen hala ekside.

İlk andaki hızlı yükselişin ardından USDTRY’de gevşeme yaşanıyor ve Avrupa seansı başlarken de 3.20 altına gerilemiş durumda. Trump’ın kazanmasının yarattığı belirsizlik Fed’in Aralık ayında faiz artırmadan önce bir kez daha düşünmesine neden olabilir. Bu da önümüzdeki süreçte dolar üzerinde baskı yaratabilecek bir faktör fakat geçici bir baskıdan bahsediyoruz.

Teknik olarak 3.1850 – 3.18 bölgesi en yakın destek. Geçilmesi durumunda geri çekilme 3.16’lara kadar devam edebilir. Yukarıda ise 3.2050 – 3.20 bölgesi ilk önemli direnç. Sonrasında sırasıyla 3.2350 ve 3.25 bölgesi var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.