Trump: Altyapı Planları Hızlandırılabilir – 06 Nisan 2017

Asya seansında Çin’den gelen Caixin hizmetler PMI ile Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Guy Debelle konuşması ön plana çıkıyor. Caixin hizmetler PMI resmi PMI verisine kıyasla daha küçük ve özel şirketleri kapsıyor ve Mart ayında 52.6’dan 52.2’ye düşüş var. Piyasalar 53.2’ye yükseliş bekliyordu.

Resmi hizmetler PMI verisinin 54.2’den 55.1’e yükseldiğini hatırlatalım. Yani Caixin ile resmi rakam arasında bir ayrışma görüyoruz. Daha büyük kamu şirketlerini içeren endekste yükseliş, daha küçük özel şirketleri içeren endekste ise gerileme var. Aynı ayrışma imalat PMI rakamları için de geçerli.

Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Guy Debelle, Sydney’deki bir zirvede yaptığı konuşmada Avustralya ekonomisinin 2008’e nazaran şu anda şoklara karşı daha az kırılgan olduğunu belirtti. Avustralya Doları için pozitif bir yorum fakat AUDUSD pek oralı olmadı. Baskı devam ediyor.

Diğer yandan bugün Florida’da Çin Başkanı Xi ile görüşecek olan ABD Başkanı Donald Trump basında yer alan açıklamasında bu senenin sonunda gerçekleşmesi beklenen altyapı planlarının hızlandırılabileceğini ifade etti. Planın hem kamu hem de özel sektörü içereceğini belirten Trump, vergi reform ile ilgili ilerleme öncesi sağlık reformunun kongredeki gidişatını görmek istediğini ekledi.

AUDUSD üzerinde 0.7700 bölgesinden başlayan baskı kademeli olarak devam ediyor. Geçtiğimiz hafta bir miktar rahatlama sonrası bu hafta şu ana kadar %1’den fazla kan kaybetmiş durumda. Daha önceki raporlarımızda belirttiğimiz gibi 0.80’e doğru yükselişler kalıcı olamıyor ve orta / uzun vadeli satış fırsatı sunmaya devam ediyor.

100 günlük hareketli ortalama seviyesinin geçtiği 0.7520 – 0.7500 bölgesi bir sonraki önemli destek ve kırılmasıyla birlikte yeni bir tur %1 – %2’lik düşüş hareketini tetikleyebilir. Diğer yandan 0.76 yukarıda satış baskısının azalması için geçilmesi gereken kritik seviye.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.