TL Yaralarını Sarmaya Çalışıyor – 18 Nisan 2017

Dolar Yükselmeye Devam Eder mi?

Dolar/TL dün akşam saatlerinde dolar endeksinde yaşanan yükselişin etkisiyle 3.7150 üzerine kadar sert yükselmişti. Sabah saatlerinden itibaren ise Türk lirasının yaralarını sarma çabası içerisinde olduğunu görüyoruz ve kur aldıklarının bir kısmını geri vererek 3.68 desteğine kadar gerilemeyi başardı.

OHAL’in üç ay daha uzatılması tezkeresinin meclise gönderilmesi haberinin de TL üzerinde bir miktar baskı oluşturduğunu söylemek mümkün. Kurda yükselişin devam etmesi halinde ilk önemli direnç bölgesi 3.7150-3.72’ler ve buraların tamamen geçilmesiyle 3.75’lere doğru toparlanma devam edebilir.

Geri çekilmelerde ise 3.68 – 3.66 bölgeleri hala önemli destekler olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Her ne kadar referandum belirsizlikleri geride kalmış olsa da siyasilerden gelecek söylemlerin tonu ve toplumsal mütabakatın sağlanıp sağlanmayacağı lira için önemli olacak. Bir diğer yandan jeopolitik risklerin artması da bizim de içerisinde bulunduğumuz gelişen ülke para birimleri için negatif bir faktör olmaya devam ediyor.

Bir diğer yandan kur tarafında 26 Nisan’daki TCMB kararları yakından takip edilecek. Yükselen enflasyona karşı TCMB’nin sıkı duruşunu koruyup faizlerde tekrar bir artırıma gitmesi kısa vadede TL’yi destekleyebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.