TCMB Kararları Sonrası Dolarda Son Durum – 15 Haziran 2017

TCMB Kararları Sonrası USDTRY Kritik Direnci Zorluyor

TCMB para politikası kararları öğleden sonra açıklandı. Beklendiği gibi politika faizi olan haftalık repo faizi %8.00, gecelik borçlanma oranı %7.25, gecelik borç verme oranı %9.25, geç likidite faizi de %12.25 oranında sabit bırakıldı.

Karar metninde son dönemde iktisadi faaliyetlerde toparlanmanın güçlendiğine dikkat çeken TCMB, iç talepte iyileşme ile birlikte AB ülkelerinden gelen talebin ihracat üzerindeki olumlu etkisinin sürdüğünü belirtiyor.

Maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarında beklenen kısmi düzeltmenin sınırlayıcı etkisine rağmen yüksek enflasyon fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturuyor diyen TCMB, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun devam edeceğini ve fiyat istikrarı doğrultusunda elde bulunan bütün araçların kullanılacağını ifade ediyor.

TCMB’den beklenti dışı bir karar veya yorum yok. Bu nedenle de piyasa üzerindeki etkisi sınırlı. Fed kararları sonrası USDTRY’de başlayan yükseliş devam ediyor. Şu an güçlü bir direnç bölgesi (3.5250 – 3.52) test ediliyor ve kırılması durumunda ilk önce 3.5350 sonra da 3.55 seviyelerine doğru yükseliş sürebilir. Aşağıda ise 3.51 en yakın destek. Altında daha kritik 3.50 desteği var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.