TCMB Faiz Artıdı! Dolar/TL Ne Olur? – 16 Mart 2017

TCMB Kararları Geldi!

TCMB faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini %7.25, politika faizini %8.00 ve faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizini %9.25’te sabit tutarken geç likidite penceresi faiz oranını %11’den %11.75’e çıkardı.

Merkez 12 Ocak’tan bu yana 1 haftalık repo ihalesi açmayarak politika faizini kullanmıyor ve bankaları faizi daha yüksek olan gecelik borç verme ve geç likidite penceresine yönlendiriyor.

Karar metnin ilk paragrafında çok önemli bir değişiklik yok. Yalnızca “Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin kısmi bir toparlanma sergilediğine işaret etmektedir.” cümlesindeki “kısmi” kelimesi “kademeli” olarak değiştirilmiş.

İkinci paragrafta ise TCMB önceki toplantıya göre enflasyondaki yükselişe biraz daha fazla vurgu yapmış ve enflasyonda yükselişin devam edebileceği öngörülüyor.

Asıl önemli değişiklik ise üçüncü paragrafta “Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır.” cümlesinin çıkarılıp yerine “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir.” cümlesinin gelmesi. Buradan TCMB’nin daha şahin bir duruş sergilediğini görüyoruz.

Kısaca toparlayacak olursak TCMB bekleneni yaptı ve artık faiz koridorunun üst bandı haline gelmiş diyebileceğimiz geç likidite penceresini biraz daha yukarı çekerek referandum öncesi kendine biraz daha alan yarattı.

Global bazda zayıf dolar üzerine gelen faiz artırımı TL için pozitif ve Dolar/TL‘de de 3.64 altına kadar sert bir düşüş gördük. Olumlu havanın sürmesi halinde aşağıda 3.62 ve 3.60 destekleri gündeme gelebilir. Aksi takdirde 3.68 ve 3.70’lerin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.