TCMB Beklentileri ve Dolar – 23.08.2016

TCMB Faiz İndirecek mi?

TCMB Ağustos ayı para politikası kurulu toplantısı kararları bugün saat 14.00’de açıklanıyor. Geçtiğimiz toplantıda gecelik borç verme faizini %9.00’dan %8.75’e çeken TCMB’nin bugün de yine gecelik borç verme faizini 25 baz puan indirmesi bekleniyor. Öte yandan politika faizi olan haftalık repo oranının %7.50, gecelik borçlanma faizinin ise %7.25 seviyesinde sabit tutulacağı öngörülüyor.

Faiz kararlarının yanında karar metninde TCMB’nin ekonomik görünüm ile ilgili değerlendirmeleri ve özellikle de ekonomik riskler ve enflasyon konusundaki görüşleri takip edilecek. Ağustos başında açıklanan verilere göre Temmuz ayında enflasyon %7.64’den %8.79’e yükselmiş durumda. Çekirdek enflasyon ise Temmuz ayında %8.54 ile beklentiden daha yüksek gelmiş olmasına rağmen önceki aya göre hafif gerileme göstermişti.

TCMB bir önceki toplantıda enflasyon kısa vadede yükselmeye devam etse de çekirdek enflasyonun kademeli olarak düşmesini bekliyoruz demişti. Yani beklenti şimdilik gerçekleşiyor gibi fakat çekirdekteki düşüşün devam etmesi gerekiyor.

100 ve 200 günlük hareketli ortalamaların çakıştığı bölgeden toparlanmaya başlayan USDTRY şu an 2.94 seviyelerini test ediyor. 2.95 – 2.9450 bölgesi en yakın direnç ve zaten dün bu bölgeden satış tepkisi geldi. TCMB’nin beklendiği gibi 25 baz puan faiz indirmesi görünümde önemli bir değişikliğe yol açmayacak. Piyasaların dikkati daha çok ABD’den önümüzdeki günlerde gelecek olan dayanıklı ürün siparişleri ve ikinci çeyrek ikinci büyüme tahmini gibi veriler ile Fed başkanı Janet Yellen’in Jackson Hole Sempozyumu kapsamında yapacağı konuşmada.

ABD’den iyi veriler ve Yellen’in son zamanlarda diğer Fed üyelerinden gelen açıklamalar benzer açıklamalar yapması dolara yeniden ivme kazandırabilir. Bu durumda 2.97 seviyeleri gündeme gelebilir. Fakat Yellen’in daha önce her seferinde ‘şahin Yellen’ beklentisinde olanları temkinli ve güvercin duruşuyla hayal kırıklığına uğrattığını hatırlatalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.