PPK Kararları Sonrası Dolarda Son Durum

TCMB beklenildiği gibi faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan indirerek %9.50 seviyesine çekti. Gece likidite faiz oranını da %11.50’den %11.00’e indiren TCMB faiz koridorunun alt bandını ve politika faizini de beklentilere paralel olarak sabit tuttu. Kararlar sonrası USDTRY 2.9600 altına gerilerken, EURTRY 3.30 altını gördü.

Karar metninde önceki aya göre çok büyük değişiklikler yok. Yakın dönemde küresel oynaklıklarda bir miktar artış yaşanmasına karşı TCMB sıkı para politikası duruşunun, temkinli makroihtiyati politika çerçevesinin ve Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili kullanılmasının ekonominin şoklara dayanıklılığını artırdığı görüşünde. Bu doğrultuda da sadeleşme yönünde bir adım atmaya karar vermiş merkez bankası. Faiz indiriminin nedeni böyle açıklanmış karar metninde.

Bunun dışında geçtiğimiz hafta artan jeopolitik risklere atıf yapan Merkez Bankası Mayıs ayında o ifadeyi kaldırmış. Yani dolaylı olarak jeopolitik risklerde bir azalmayı kabul etmiş oluyor böylece. Enflasyonda yaşanan iyileşme övülürken çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmenin sınırlı kalması nedeniyle sıkı duruşun korunacağına vurgu yapılmış.

Ayrıca artık son aylarda klişeleşmiş kredi büyüme hızının sıkı para politikası duruşu ve maktroihtiyati önlemlerin etkisiyle makul olduğu, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi desteklediğine dair ifadeler karar metnindeki yerini koruyor.

Bundan sonraki para politikasının da enflasyon görünümüne bağlı olduğuna, beklentiler, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar dikkate alınarak para politikasında sıkı duruş gerektiğine vurgu yapılmış.

USDTRY üzerinde TCMB kararları değil daha çok yeni kabinenin yarattığı iyimserlik nedeniyle baskı devam ediyor. 2.95 destek bölgesinin kırılmasıyla birlikte geri çekilme 2.93’lere kadar sürebilir. Fakat Fed’in Haziran ayı faiz artışı beklentilerinin güçlenmeye devam etmesi durumunda yönün tekrar tekrar yukarı dönmesi zor olmayacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.