TCMB Başkanı Çetinkaya Neler Söyledi? – 06 Aralık 2016

Dolarda Geri Çekilme Yaşanır mı?

Merkez Bankası başkanı Murat Çetinkaya Ankara’da 2017 Yılında Para ve Kur Politikası sunumunda konuştu. Para politikası kararlarının enflasyon beklentileri dikkate alınarak oluşturulacağına dikkat çeken Çetinkaya, 2017’de ihracat kanalından büyümenin destek alacağını belirtti.

Çetinkaya döviz kurunun şu aşamada enflasyon üzerinde sınırlı etki yarattığına fakat 2017 birinci çeyrekten itibaren enflasyonda etki yaratmaya başlayacağına vurgu yaptı. Para politikasının döviz likiditesini destekleyici ve finansal istikrarı gözeten nitelikte olduğunu belirten Çetinkaya sadeleşme açısından hedeflenen kazanımların büyük ölçüde elde edildiğini ifade etti.

Konuşma sırasında USDTRY 3.50 seviyesine kadar geriledi fakat bu bölgeden gelen tepki alışlarıyla şu an 3.5150 bölgesinde işlem görüyor. Dolar için 3.50 seviyesi önemli destek ve bu bölgenin kırılması durumunda sırasıyla önce 3.48 sonra da 3.46 seviyelerine doğru geri çekilme yaşanabilir.

Bu geri çekilme dolar endeksindeki görünüme bağlı. Endekste omuz-baş-omuz formasyonu 99.00 seviyelerine doğru bir düşüş yaşanabileceğini ima ediyor ve bu hareket USDTRY’yi de 3.46’lara çekebilir önümüzdeki günlerde. Fakat geri çekilmenin ne kadar kalıcı olabileceği büyük soru işareti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.