Sterline Perakende Satışlar Dopingi – 23 Mart 2017

GBPUSD 1.25 Üzerine Yükseldi

İngiltere’de iç talebin önemli göstergesi olan perakende satışlar Şubat ayında aylık bazda %1.4, yıllık bazda ise %3.7 ile beklentilerin çok üzerinde artış gösterdi. Ocak ayına ait veri ise -%0.3’ten -%0.5’e aşağı yönlü revize edildi.

Brexit belirsizlikleri ve maaşlardaki artış hızının yavaşlamasına rağmen perakende satışlarda yaşanan yükseliş sterlin için son derece pozitif oldu diyebiliriz ve gelen veri sonrası GBPUSD 1.2520 ile günün zirvesine yükseldi. Dolar endeksindeki düşüşün de devam etmesi halinde paritede toparlanma sürebilir.

Ayrıca son günlerde İngiltere Merkez Bankası’nın yakın zamanda faiz artırabileceği beklentileri de sterlini güçlü tutan bir diğer önemli faktör. Enflasyonun %2 üzerine yükselmesi BOE’nin faiz artırımlarına gidebileceğini akıllara getirse de maaşlardaki artış hızında yaşanan yavaşlama kafalarda soru işaretleri oluşturuyor. Bu yüzden faiz kararında BOE’nin en az enflasyon kadar maaşlara da önem verecektir.

GBPUSD‘de yukarı yönlü hareketliliğin sürmesi halinde 1.2550 ilk önemli direnç ve buraların geçilmesiyle 1.26’lara doğru toparlanma sürebilir. Aksi takdirde yaşanacak olan gevşemelerde 1.24 bölgesi destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.