S&P’den Türkiye Sürprizi!

Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notunu BB+ ile teyit ederken, görünümü negatiften durağana yükseltti. S&P not teyit kararının esnek kur rejimi ve iyi sermayelendirilmiş bankacılık sistemi ile ilgili olduğunu söyledi.

Bütçe açığının 2016-2019 yılları ortalamasının %2.4 olarak belirleyen kuruluş, 2016 yılında ise %3.4’lük bir büyüme öngördüğünü açıkladı. Durağan görünümün ise Türkiye ekonomisinin dayanıklılığını gösterdiğini ifade eden S&P’nin bir sonraki not değerlendirmesi 4 Kasım tarihinde olacak. Bundan sonraki en yakın not değerlendirmesini ile 5 Ağustos’ta Moody’s yapacak.

Kredi notu sabit tutulsa da görünümün negatiften durağana çekilmesi tabi ki TL için pozitif bir gelişme ki parantez içerisinde belirtmek gerekirse piyasaların genel beklentisi görünümün de teyit edileceği yönündeydi. S&P sonrası 2.92 altını test eden USDTRY’de çok da önemli bir hareketlilik yaşanmadı diyebiliriz. Aşağıda 2.92 ve 2.8810 desteklerini takip etmeye devam ediyoruz. Yukarıda ise 2.9450 bölgesi önemli direnç konumunda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.