Son Dakika! TCMB Faizleri Değiştirmedi Dolar Yükseldi! – 20 Aralık 2016

TCMB Kararları ve Dolarda Son Durum!

TCMB yılın son para politikası toplantısında faizleri değiştirmedi. Beklentiler TCMB’nin üst bant ve politika faizinde 25’er baz puanlık artış gerçekleştireceği yönündeydi ve gelen kararlar sonrası Dolar/TL 3.5440, Euro/TL ise 3.6820 seviyelerine yükseldi. Kasım ayı toplantısında politika faizi 50, faiz koridorunun üst bandı da 25 baz puan artırılmıştı.

Karar metninde ise yılın üçüncü çeyreğinde iktisadi faaliyetlerin ivme kaybettikten sonra dördüncü çeyrekte kısmi bir toparlanmaya işaret ettiği belirtilmiş. Hatırlayacağımız üzere üçüncü çeyrekte ekonomi %1.8 daralarak hayal kırıklığı yaratmıştı. TCMB kötü geçen üçüncü çeyrek sonrası son çeyrek için bir miktar iyimser.

Geçtiğimiz toplantıda küresel belirsizlikler ile döviz kurlarındaki oynaklığın enflasyon görünümü üzerinde yukarı yönlü risk oluşturduğuna dikkat çekilmişti ve bu karar metninde ise yükselen petrol fiyatlarına da vurgu yapıldığını görüyoruz.

Uzun lafın kısası TCBM enflasyon görünümü üzerindeki gelişmelerin yukarı yönlü etkilerini izlemeye devam edecek. Kurlarda ve enflasyonda yaşanan yükselişin devam etmesi halinde Merkez yeniden faizlerde artırıma gidebilir.

Sabah raporumuzda da söylediğimiz gibi faizlerin sabit kalmasıyla Dolar/TL 3.5440’lara kadar yükseldikten sonra 3.52 bölgesinde denge bulmaya çalışıyor. Yukarıda 3.55 bölgesi önemli direnç, aşağıda ise 3.50 ve 3.48 bölgelerinin destek olarak takip edilmesini öneriyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.