SNB ve Frank’ta Son Durum Ne? – 15 Aralık 2016

USDCHF Yükselmeye Devam Eder mi?

1.20 tabanı faciası ile piyasalarda nam yapan İsviçre Merkez Bankası SNB, bu senenin dördüncü para politikası kararlarını bu sabah açıkladı. Beklendiği gibi üç aylık mevduat faizi oranı %-0.75 seviyesinde sabit tutulurken hedef bandı da %-1.25 – %-0.25 olarak sabit kaldı.

Yaklaşık iki sene önce 1.20 EURCHF tabanını sürpriz ve ani bir şekilde kaldırdığını duyuran SNB hem bir çok yatırımcıyı hem de dünyanın en büyük aracı kurumlarını zor durumda bırakmıştı.

Piyasada riskten kaçış durumunda, özellikle de bu riskten kaçış halinin Euro Bölgesi kaynaklı olduğu durumlarda yatırımcıların sığındığı en yakın güvenli limanlardan biri İsviçre Frankı oluyor. Yatırımcılardan gelen talep de İsviçre Frankı’nda SNB’nin endişeli gözlerle izlediği bir yükselişe neden oluyor.

Değerlenen Frank turizm ve ticaret kanalından büyümeyi yavaşlatacak hem de ithalat fiyatları üzerinden enflasyon üzerinde baskı yaratacak korkusuyla SNB bir kaç yıl boyunca frankın daha fazla değer kazanmasını önlemek için EURCHF’nin 1.20 altına inmesine izin vermemişti.

Fakat 2015 Ocak ayında hiç beklenmedik bir anda tabanı kaldırdığını duyurmuş ve frankın cazibesini azaltmak için de politika faizini %-0.75 seviyelerine kadar indirmişti. Peki bu önlemler SNB’nin istediği sonucu verdi mi?

Tabanın Kalkmasının Ardından

Deflasyon hala sürüyor. Tabanın kalkmasının ardından frankın değer kazanması nedeniyle %-1.4 ile dibi gördükten sonra son aylarda SNB’nin istediği yönde bir hareketlenme var fakat hala tabanın kaldırılması öncesi seviyelerinde. En son açıklanan rapora göre enflasyon Kasım ayında %-0.3 olarak gerçekleşti.

Tabanın kalkması izleyen saatlerde frankın büyük bir değer kazancı yaşamasına rağmen sonraki günlerde EURCHF ve USDCHF verdiklerinin büyük bir bölümünü geri aldı ve EURCHF 1.05 üzerine, USDCHF ise 0.95 üzerine kendinden emin bir şekilde demir atmış durumda.

Büyüme tarafında ise bir kaç yıl öncesine göre çok farklı bir tablo yok. Hatta frankın değerlenmesi nedeniyle 2015 yılında ciddi bir yavaşlama dikkatimizden kaçmıyor. 2016’da ise bir kaç yıl önceki seviyelere az çok bir geri dönüş söz konusu. Tabi bu görünümün ne kadarının SNB önlemlerinden ne kadarının Euro Bölgesi’ndeki toparlanmadan kaynaklandığı soru işareti.

Enflasyona Aşağı Revize

SNB bugün 2017 ve 2018 enflasyon beklentilerini de yayınladı. Eylül ayındaki beklentilere aşağı revize görüyoruz her iki yıl için de. 2017 tahmini %0.2’den %0.1’e, 2018 tahmini %0.6’da %0.5’e revize edilmiş. Büyümenin ise önümüzdeki sene %1.5 civarında olması bekleniyor.

Fakat ABD’deki yeni ekonomi politikalarının, önemli gelişmiş ülkelerde yapılacak olan genel seçimlerin ve İngiltere’nin AB’den çıkış müzakerelerinin yarattığı belirsizliklerin büyüme üzerinde risk oluşturduğuna dikkat çekiyor SNB. Ayrıca her zaman olduğu gibi frankın aşırı değerli olduğunu ve gerekmesi durumunda döviz piyasalarında aktif olarak müdahale etmeye devam edeceğini belirtiyor.

EURCHF için 1.05’ler şimdilik resmi olmayan taban gibi ve çok önemli bir destek bölgesi. Euro Bölgesi’nde ciddi bir kriz patlak vermediği sürece SNB’nin de müdahaleleriyle 1.05 üzerinde kalmayı sürdürebilir. 1.08 ise en yakın direnç. Diğer yandan USDCHF son altı yılın en yüksek seviyelerini test ediyor şu anda. 1.0350 – 1.0330 bölgesinin aşılması durumunda sırasıyla 1.06 ve 1.10 seviyelerine doğru bir hareket başlayabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.