Siyasi Belirsizliğe Rağmen Pound Neden Yükseldi?

GBPUSD Yükselmeye Devam Eder mi?

Dün İngiltere Başbakanı Theresa May’in sürpriz bir şekilde erken seçim kararını duyurmasının ardından önce gerileyen GBPUSD sonra son üç ayın en büyük rallisi ile günü %2’ye yakın bir yükselişle kapattı.

Erken seçim kararı siyasi belirsizlik manasına geldiği için aslında pound için negatif fakat anlaşılan piyasanın dikkat ettiği başka bir nokta var. YouGov tarafından düzenlenen son genel seçim anketleri May’in başkanı olduğu Muhafazakarlar’ın (Conservatives) iki yıl önceki genel seçimlere göre çok daha güçleneceğine işaret ediyor. Rakip İşçi Partisi ise net bir şekilde kan kaybediyor.

YouGov anketine göre şu an bir genel seçim yapılsa Muhafazakarlar %44, İşçi Partisi %23, Liberal Demokratlar %12, UKIP ise %10 oranında oya sahip. 7 Mayıs 2015’de düzenlenen genel seçimlerde Cameron liderliğindeki Muhafazakarlar’ın %36.9, Miliband liderliğindeki İşçi Partisi’nin ise %30.4 oranında oy aldığını hatırlatalım. Ayrıca katılımcılara sorulan hangi lider daha iyi bir başbakan olur sorusuna %50 May, %14 Corbyn, %36 ise Bilmiyorum cevabı vermiş.

Yani şu anki tablo May’in olası bir erken seçim sonrası mecliste çok daha büyük bir çoğunluğa sahip olacağını ve AB ile Brexit görüşmelerine eli çok daha güçlü bir şekilde başlayabileceğini gösteriyor. May’in de bunu bilerek erken seçim kararı aldığı söyleniyor uzmanlar tarafından. Bir anlamda Brexit planını referanduma götürüyor May. Tabi erken seçime gidebilmek için parlamentoda üçte iki çoğunluğun desteğini almak zorunda.

may

Poundun seçim belirsizliğine karşı yükselmesinin nedeni de bu. Olası bir erken seçimin ardından daha güçlü bir hükümet ve taze seçimlerle halkın desteğini tekrar arkasına almış olarak AB’den çıkış müzakerelerini daha fazla güven ve kararlılıkla yürütecek olan bir başbakan.

GBPUSD‘nin bir kaç aydır uyduğu 1.27 – 1.20 bandı dünkü ralli ile yukarı yönlü kırılmış oldu ve bu tür formasyonlar kırıldığı yöne doğru hareketin devam edeceğini ima eder. Ayrıca Brexit referandumu sonrası GBPUSD ilk kez 200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde.

Dolayısıyla teknik görünüm daha yukarıların gelebileceğini gösteriyor. İlk aşamada 1.30 ve belki sonra da 1.3070 seviyeleri yukarı yönlü harekette bir sonraki duraklar olarak ön plana çıkıyor. 1.28 seviyesi ise aşağıda ilk önemli destek fakat yukarı yönlü momentumun azalması için 1.28 değil, 200 günlük hareketli ortalamanın seviyesinin tekrar alınması gerek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.