Seçimler Öncesi GBPUSD’de Son Durum – 8 Kasım 2016

Bugün Gelen Veriler Sonrası GBPUSD

Dolar endeksinin 99.00 bölgesine kadar yükselmesinin ardından artan seçim belirsizlikleri ile baskı altına girmesi GBPUSD’de toparlanmaları beraberinde getirmişti. Önce Clinton’ın e-mail soruşturmasının yeniden açılması Dolar’da değer kaybını hızlandırırken bir diğer yandan İngiltere’de yaşanan gelişmeler de Pound’a pozitif yansımıştı.

Bu gelişmelerden en önemlisi ise şüphesiz yüksek mahkemenin hükümetin AB’den çıkış sürecini başlatacak olan 50. Maddeye başvurmasından önce parlamentonun iznini alması gerektiği kararı oldu. Hard Brexit ihtimallerinin azalması GBP için olumlu bir gelişme ancak bu karara hükümet tarafından yapılan itiraz sonrası Aralık ayında bir mahkeme daha düzenlenecek.

Bugün İngiltere’den açıklanan büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi -%0.4 gerileme göstererek %0.0’lık beklentilerin altında kaldı ancak imalat üretimi %0.6 ile beklentilerin hafif üzerinde açıklandı. Gelen verilerin etkisi GBPUSD’de sınırlı olsa da artık tüm dikkatler ABD Başkanlık seçimlerine çevrilmiş durumda.

Oyların yavaş yavaş belli olmasıyla birlikte çok sert fiyatlanmalar görebiliriz ancak gün içinde yükselişlerde 1.2550 ve 1.26 bölgeleri direnç olarak takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 1.2320 ve 1.22 bölgelerinden düşüşlere alıcılardan tepki gelebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.