Referandum Sonucu Doları Nasıl Etkiler?

Bütün dünyanın olduğu gibi yurt içinde de tüm dikkatler Brexit referandumuna çevrilmiş durumda. Şüphesiz referandum sonucu önümüzdeki dönem için TL’nin de kaderini belirleyecek. İngiltere AB’den ayrılma kararı verirse gelişmekte olan ülke piyasaları negatif olarak etkilenecek. Bu senaryonun hayata geçmesi ile Türk Lirasında değer kaybı ve BIST 100’e sert satışların geldiğini görebiliriz. Dolar kurunda ise olası yükselişlerde 2.94 üzerine bir atak gelmesi durumunda kademeli olarak yeniden 3.00’lara doğru bir yolculuk başlayabilir.

Piyasalar son günlerde gelen anketlerin de etkisiyle daha çok İngiltere’nin AB’de kalacağını fiyatlıyor gibi gözüküyor ancak bu fiyatlama hala tam olarak gerçekleşti mi bu da ayrı bir soru. Ayrıca anketlerin daha önce bir çok kez yanılabildiğini gördük ve hala anketlerin ortalamalarına baktığımızda kalalım-ayrılalım diyenlerin neredeyse başa baş olduğunu söyleyebiliriz. Yani bu gece referandumdan ne sonuç çıkarsa çıksın tamamen sürpriz olacak.

İkinci senaryoda ise İngiltere AB’de kalalım derse, USDTRY’de aşağı yönlü baskı oluştuğuna şahit olabiliriz ancak bu senaryo ile belirsizliklerin kaybolması Fed’i önümüzdeki aylarda faiz artışları için biraz daha cesaretlendirebilir. Bu yüzden Dolar/TL’de aşağı yönlü hareket tam tersi senaryoya göre sınırlı kalabilir. Aşağıda 2.84 ve 2.79 önemli destek bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.