Referandum Sonrası Dolar ve Euroda Yükseliş Sürecek mi?

Referandum Sonuçları Ardından Dolar ve Euroda Son Durum

Türkiye için kritik anayasa değişikliği referandumu sonuçları şimdilik resmi olmayan sonuçlara göre açıklandı ve sandıklardan yaklaşık olarak %51.40 evet %48.60 hayır oyu çıktı. Başkanlık sistemini içeren anayasa değişikliğinin sandıktan geçmesinin ardından hem Dolar/TL hem de Euro/TL referandum öncesi bir çok kurumun dikkat çektiği gibi Cuma günkü kapanışından aşağılarda açılış yapsa da şuan için yaşanan düşüşün çok da kalıcı olmadığını söyleyebiliriz.

Dolar/TL 3.63, Euro/TL 3.85’lerden yeni haftaya başlangıç yapmasının ardından sabah saatlerinde gelen sert yükselişlerle verdiklerinin bir kısmını geri almış durumda. Referandum sonucunda evet-hayır oylarının birbirine çok yakın olması piyasalarda tedirginliğe yol açmış gibi gözükse de bundan sonrasında toplumsal mütabakatın sağlanması ve siyasilerden gelecek yapıcı açıklamalar bu tedirginliği azaltabilir.

Aynı zamanda yalnızca referandum değil, doların global bazdaki performansı ve 26 Nisan’da TCMB’nin kararları kurlar üzerinde büyük etki sahibi olacak. Dolar/TL’de yükselişlerin sürmesi halinde 3.68 ve 3.70 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkarken aşağıda 3.65 ve 3.62 destekleri takip edilmeli. Euro/TL’de ise aşağıda 3.85 ve 3.80 önemli destek, yükselişlerde ise 3.93 – 3.95 seviyeleri direnç konumunda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.