Referandum Öncesi Dolarda Düşüş Sürer mi? – 11 Nisan 2017

Dolarda Son Durum

Son derece kritik anayasa referandumu haftasında gözler şüphesiz borsa ve Dolar/TL & Euro/TL kurlarında. Dün BIST100’deki sert yükselişlere rağmen kurlarda yatay seyrin devam ettiğini görmüştük ancak bugün borsa %0.30’a yakın artıyken Dolar/TL %0.50’ye yakın düşüşle güne devam ediyor.

Referandum sonuçlarının kurları nasıl etkileyeceğine dair bir çok görüş var. Evet sonucunun TL için pozitif olabileceği görüşü hakim olsa da tam tersini düşünenlerde yok değil. Aslında daha çok yayınlanan anketlerde evet-hayır arasında çok büyük fark olmamasıyla çıkacak sonuç her ne olursa olsun daha önce de söylediğimiz gibi toplumsal mütabakatın sağlanması ve siyasilerin olumlu tutumu lira için pozitif olabilir. Ancak bu pozitif etkinin ne kadar devam edeceği de bir diğer merak konusu.

İçeride yükselen enflasyon ve Fed’in faiz artırımlarına devam etmesi kurlardaki düşüşleri sınırlayabilecek önemli etkenlerin başında geliyor. Ayrıca Suriye’de tırmanan gerilim ile artan jeopolitik riskler de gelişen ülke para birimleri için negatif.

Kurda 3.70 desteğinin tam anlamıyla kırılması 3.68’lere doğru bir gevşemenin önünü açabilir. Aksi senaryoda buralardan yeniden alışların kuvvetlenmesiyle 3.75 direnci aşılması gereken ilk önemli bölge olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.