RBNZ İleriye Dönük Sinyal Vermedi!

Gece Asya seansına baktığımızda Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ’den yarı yıllık finansal istikrar raporu açıklandı. Raporunun detaylarında konut sektöründeki dengesizliklerin arttığına ve Auckland’daki konut fiyatlarında artış yaşandığına dikkat çekildi. Finansal istikrar görünümü üzerindeki risklerin de arttığına vurgu yapıldı.

Finansal istikrar raporu açıklandıktan sonra RBNZ başkanı Wheeler mikrofon başına geçti. Wheeler yaptığı açıklamada ticaret partnerlerindeki büyüme hızının yavaşladığına ve bu durumun ekonomileri negatif yönde etkilediğini ifade etti. Yakın gelecekte ise faiz artışının pek de muhtemel olmadığına dikkat çekti. Şuan için harekete geçmeden önce hala piyasayı dikkatli bir şekilde takip ettiklerini açıkladı başkan Wheeler.

Herhangi bir büyüme ve enflasyon tahminine aşağı revize gelmemesi ve ileriye dönük bir faiz indirimi için sinyal verilmemesi piyasanın beklediği senaryoyu hayata geçirmesini engelledi. Bu sebeple Asya seansında NZDUSD’de alıcılar devreye girdi. Geçtiğimiz günlerde NZDUSD’de çift tepe formasyonunun olduğunu ve formasyonun aktif bir hal aldığını belirmiştik ve temel gelişmelerin desteklemesi durumuna 230 pipslik bir geri çekilme yaşanması bekleniyordu. Fakat finansal istikrar raporundan gevşek tonda açıklamaların çıkmaması NZD alıcılarını devreye soktu. NZDUSD’de 0.6850 ve 0.69 bölgesinin geçilmesi toparlanmanın devam etmesi anlamına gelebilir. Şuan için NZDUSD’de alıcılar rahat bir nefes aldılar fakat gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması durumunda yeni faiz indirimleri yeniden piyasanın konuştuğu bir konu haline gelebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.