RBNZ Faizleri Değiştirmedi – 23 Mart 2017

RBNZ Kararlar ve NZDUSD'de Son Durum

Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ faizleri beklentilere paralel olarak %1.75 seviyesinde sabit tuttu. Karar metninde genişlemeci para politikasının bir süre daha devam edeceğine yeniden vurgu yapılırken dengeli büyüme için NZD’nin değer kaybetmesine ihtiyaç olduğunun altı çizilmiş. Ticaret ağırlıklı Yeni Zelanda Doları endeksinin Şubat ayından beri %4’lük bir düşüş gösterdiğine de dikkat çekildiğini görüyoruz.

Orta vadede enflasyonun %2 seviyesine yükselmesi beklenirken zayıf olan dördüncü çeyrek büyümesinin sebebi ise geçici faktörlere bağlanıyor. RBNZ ayrıca makro ekonomik göstergelerin gelişmiş ülkelerin son iyi ayı pozitif şekilde geride bıraktığını gösterdiğinin altını çiziyor.

Karar metninde geçtiğimiz toplantıya göre çok büyük değişiklikler olmaması sebebiyle kararların NZDUSD üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu diyebiliriz. Hafta başından beri kabaca 0.70-0.71 bölgesi arasında yatay seyrine devam eden paritede bir sonraki sert hareketin ne yöne doğru olacağı bu bölgelerden hangisinin kırılacağına bağlı olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.