RBNZ Nasıl ve Ne Zaman Faiz İndirir?

Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ beklendiği gibi politika faizini %2.25 seviyesinde sabit tuttu. Karar metninde enflasyon görünümünün son zamanlarda iyileştiğine fakat enflasyon hedefini tutturabilmek için ilerde daha fazla parasal gevşemeye ihtiyaç duyulabileceğine atıf var.

Karar metninde çok önemli bir değişiklik ve ilerisi için net bir işaret yok ama kararların açıklanmasından kısa süre sonra basın toplantısı düzenleyen başkan Wheeler’dan önemli ipuçları geldi. Düşen faiz beklentileri nedeniyle Mart ayında faiz indirdiklerini söyleyen Wheeler, beklentilerin dengelenmeye başladığını ifade etti ve bundan sonraki kararların enflasyondaki gidişata bağlı olacağını belirtti.

Nisan ayında açıklanan birinci çeyrek enflasyon raporuyla enflasyonun %-0.5’den %0.2’ye, çekirdek enflasyonun ise %0.1’de %0.4’e yükseldiğini görmüştük. RBNZ orta noktası %2 olmak üzere enflasyonun %3 – %1 bölgesinde olmasını amaçlıyor. Dolayısıyla birinci çeyrekteki toparlanma Wheeler’i rahatlatmış gibi görünüyor.

Tıpkı Avustralya’da olduğu gibi Yeni Zelanda’da da Merkez Bankası’ndan başka bir faiz indirimi gelme ihtimali var ama bir şarta bağlı. Şart enflasyon veya beklentilerinin önümüzdeki aylarda zayıflaması. Avustralya için bir sonraki enflasyon raporu Temmuz ayında, Yeni Zelanda için de öyle. Raporlardan sonra ilk para politikası toplantıları Ağustos ayında. Yani ikinci çeyrek enflasyon raporlarının zayıf gelmesi şartıyla Ağustos ayındaki toplantılarda hem RBA hem RBNZ faizleri bir tur daha indirebilir.

ABD’den zayıf istihdam raporuyla güçlenen NZDUSD’yi RBNZ’nin enflasyon konusunda iyimserleşmesi daha da yukarılara taşıdı. Parite şu anda son bir yılın en yüksek seviyelerinde. En yakın direnç 0.7170. Daha önceleri direnç olarak çalışan 0.7050 bölgesi ise artık destek olarak satıcılara karşı koymaya çalışacak.

Çin borsalarının kapalı olduğu günde Asya borsalarındaki hakim renk kırmızı. Japonya Nikkei endeksi %1’e yakın kayıp yaşarken Avustralya ASX ve Güney Kore KOSPI endekslerinde %0.15 düşüş görüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.