RBA’dan Sürpriz Yok – 06 Eylül 2016

Avustralya Merkez Bankası Politika Faizini Beklendiği Gibi %1.50'de Sabit Tuttu

Geçtiğimiz ay 25 baz puanlık indirimle politika faizini %1.50 ile tüm zamanların en düşük seviyelerine çeken Avustralya Merkez Bankası RBA Eylül ayı para politikası kararlarını açıklandı.

Beklendiği gibi politika faizini %1.50 seviyesinde sabit tutan RBA karar metninde de önceki aya göre çok önemli bir değişiklik yapmamış. Global ekonominin ortalamadan daha düşük bir seviyede büyümeye devam ettiğini belirtirken bazı gelişmiş ekonomilerin geçtiğimiz sene iyileşme kaydettiğinden fakat bazı gelişmekte olan ekonomiler için şartların daha kötüleştiğinden bahsediyor. Çin için ise ayrı bir parantez açılmış ve politika yapıcılar tarafından atılan adımlar büyümeyi desteklese de Çin’de büyüme hızının yavaşlamasına engel olmadığı ifade ediliyor.

Avustralya’da büyümenin ise özel sektör yatırımlarındaki gerilemeye rağmen iç talep ve ihracat tarafından desteklendiği görüşü hakim. Göstergelerin istihdamda büyümenin yakın vadede sürdüğüne işaret ettiğine dikkat çeken RBA enflasyonun düşük olduğunu ve düşük istihdam maliyeti ile dünya genelindeki zayıf maliyet baskıları nedeniyle bir süre daha düşük kalacağına vurgu var.

Kurlarla ilgili yorum geçtiğimiz ayla birebir aynı. Düşük faizler ve kurların ekonomideki dönüşüm sürecine yardımcı olduğunu ama değerlenen kurların bu süreci karmaşıklaştıracağı endişesini paylaşıyor. Konut sektörü ile ilgili de kredi büyümesinin yavaşladığı ve önümüzdeki bir kaç yıl içinde ciddi miktarda konut arzının piyasaya geleceği yorumları var. RBA konut piyasası ile ilgili bir açıklama yapmayı gerekli görüyor çünkü faiz indirimlerinin zaten aşırı yüksek konut fiyatlarını daha da şişirme riski yüzünden eleştirilere maruz kalmıştı.

Genellikle ileriye dönük yönlendirme ve/veya ip uçları içeren son paragrafta bu sefer bu anlamda bir yorum/ifade yok. RBA bu sene gelen iki faiz indiriminin ekonomi üzerindeki etkilerini ölçmek için daha fazla veri beklemeye geçmiş gibi duruyor. Bu manada yarın açıklanacak olan ikinci çeyrek büyüme verisi önemli. Piyasalar çeyreklik bazda %0.6, yıllık bazda ise %3.4’lük bir büyüme bekliyor.

Fakat çok daha önemlisi önümüzdeki ay sonunda yayınlanacak olan üçüncü çeyrek enflasyon raporu. Bu sene gelen 50 baz puanlık faiz indiriminin en büyük nedeni düşük enflasyondu ve eğer enflasyon rakamları düşük gelmeye devam ederse faizlerde daha fazla indirim ihtimali yüksek. Bu durumda politika faizi kademeli olarak %1.00’e kadar çekilebilir. Avustralya’da enflasyon son gelen rakamlara göre yıllık bazda %1.0 ve RBA enflasyonu %3.0 – %2.0 bandına çekmeyi hedefliyor.

ABD’den hayal kırıklığı yaratan Ağustos ayı istihdam raporu sonrası AUDUSD yükselmeyi sürdürüyor. En yakın direnç 0.7680 seviyesi, hemen üzerinde 0.7720 – 0.77 bölgesi var. 0.80 – 0.78 bandına yükselişler bizce uzun vadeli satış fırsatı.

Asya borsalarında genel renk yeşil. Japonya Nikkei endeksi %0.26, Çin endeksleri ortalama %0.65, Güney Kore KOSPI %0.31, Hong Kong HSI %0.43 yükselirken negatif ayrışan Avustralya ASX endeksi %0.29 kayıpla kapandı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.