RBA Politika Faizini Değiştirmedi 07.06.2016

Avustralya Merkez Bankası RBA beklendiği gibi politika faizini %1.75 seviyesinde sabit tuttu. Piyasadaki genel beklenti faizlerin bu toplantıda sabit tutulacağı yönündeydi fakat indirim bekleyenler de vardı. Faiz indirimi gelmemesiyle Avustralya doları alışları geldi ve AUDUSD son beş ayın en yüksek seviyelerine kadar yükseldi.

Özel sektör yatırımlarında düşüşe rağmen büyümenin devam ettiğini söyleyen RBA iç talep ve ihracatın trendin üzerinde arttığını belirtiyor. RBA istihdam piyasası göstergelerinin yakın vadede artan istihdama paralel bir tablo çizdiğine yer veriyor karar metninde ve enflasyonun düşük olduğunu ve zayıf çalışan maliyeti (maaşlar) ve fiyat baskısının dünya genelinde zayıf olması nedeniyle bir süre daha düşük kalmasını bekliyor.

RBA kurlarla ilgili olarak ise yükselen kurların ekonomideki dengelenmeyi karmaşıklaştırdığı şeklindeki uyarısını devam ettiriyor.

Karar metninde ileriye dönük bir yönlendirme göremiyoruz. Birinci çeyrekteki çok iyi büyüme performansına rağmen düşük enflasyon nedeniyle RBA’nın önümüzdeki aylarda tekrar faiz indirme ihtimali var. Zaten Mayıs ayında gelen 25 baz puanlık faiz indiriminin ana nedeniydi birinci çeyrekte beklentilerden çok daha düşük gelen enflasyondu.

Kurlardaki gidişat ve ikinci çeyreğe ait enflasyon raporu bundan sonra RBA’nın ne yapacağı konusunda piyasalar için yönlendirici olacak.  Avustralya dolarının güçlenmeye devam etmesi (ki Fed faiz artışı ihtimalinin zayıflaması nedeniyle kuvvetle muhtemel) ve ikinci çeyrekte de enflasyonun zayıf kalması RBA’dan yeni bir faiz indirimi getirebilir. Ağustos ayındaki toplantı bu açıdan ön plana çıkıyor.

Zayıf istihdam raporu ve Fed faiz artışı için Haziran ayının büyük oranda artık rafa kaldırılması AUDUSD görünümünde çok büyük bir etki yarattı. 0.74 – 0.7390 direnç bölgesini aşan AUDUSD için bir sonraki önemli direnç 0.75 – 0.7490 bölgesi ve bu bölgenin de aşılması durumunda tırmanış 0.77’lere kadar devam edebilir. Şimdilik rüzgar Avustralya doları için esiyor fakat Mayıs ayı ABD istihdam raporunun tek seferlik olduğunun anlaşılmasıyla AUDUSD üzerindeki baskı tekrar kendini gösterebilir.

Asya borsalarında Çin endeksleri dışında alıcılı bir hava var. Çin endeksleri günü yatay kapatırken Japonya Nikkei endeksi %0.58, Avustralya ASX %0.20, Güney Kore KOSPI %1.30, Hong Kong HSI endeksi ise %1.3 üzerinde primli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.